Malebná obec Tuř, ležící co by kamenem dohodil od Jičína, čítá necelé dvě stovky obyvatel. A takřka každý druhý je ve zdejším sboru dobrovolných hasičů, jehož historie se začala psát v roce 1907. A není se co divit, že více než polovina zdejších obyvatel patří ke sboru pod patronací sv. Floriána.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro tuřské hasiče hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)TUR
Cena jedné SMS jsou 4 koruny
Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.

 Vždyť být tuřským „dobráčkem" je čest. Pevnou rukou místním dobrovolníkům vládne dlouholetý velitel i starosta SDH Tuř Jiří Vích. „Starostu dělám přes deset let. Jinak v různých funkcích jsem přes čtyřicet let," říká Jiří Vích, který může být na své „lidi" náležitě pyšný. Vždyť který sbor se může pyšnit tím, že již třikrát bral vavříny v celokrajské soutěži. Velkou zásluhu na tom má i velitel Miroslav Řehák, který ví, že tuřští dnes nemají ve svém sportovním oboru na Jičínsku konkurenci.

„Možná je to tím, že jsme dlouhou dobu trénovali v těžkých podmínkách, které se ani zdaleka neblížily závodnímu standardu. A tak asi u nás platí to okřídlené – Těžko na cvičišti, lehko na bojišti," uvedl velitel s tím, že teprve v loňském roce se podařilo vybudovat pořádnou rozběhovou dráhu. „Do konce roku chceme ještě náš potůček, abychom mohli pořádat ještě těžší závody," řekl Miroslav Řehák a dodal, že každý rok se na zdejším cvičišti pořádá trojice hasičského klání – O pohár starosty OSH Jičín, Podkozákovskou ligu a ligu nočních soutěží.

A i když jsou Řehákovi „kluci" velmi úspěšní a plní tuřskou vitrínu poháry, není jednoduché na závody trénovat. „V závodním týmu jsou jen čtyři kluci z vesnice. Jinak máme kluky z Liberce, kteří studují tamní vysokou školu, Jaroměře a Poniklé," vyjmenoval tuřské zástupce velitel a rovnou „zapřáhl" svého svěřence Jakuba Pospíšila do tréninku. V něm ho čeká překážková dráha spojená se zapojením hadice do rozdělovače. To vše na stometrové distanci. Než však stačí velitel popsat trať, je Jakub Pospíšil v cíli. „Dneska to bylo trošku horší.

Malinko jsem si zkrátil trať, ale jinak ji běhám kolem sedmnácti vteřin," řekl závodník a přiznal, že překážková dráha, která v sobě skrývá například běh přes bariéru či kladinu, je teprve špičkou sportovně hasičského klání. „Důležitá je hlavně fyzička. Proto se věnuji i jiným sportům, například atletice," dodává Jakub Pospíšil a jen cvičně si udělá pár koleček. „Kuba je výborný v tom, že dokáže přenést zkušenosti z travnaté plochy na tartan. Tam se mu tak běhá lehčeji a je opravdu dobrý,"chválí tuřského odchovance velitel a dodává, že jak jsou tuřští „dobráčci" nejlepší v okrese, tak celkově paří zástupci České republiky ke světové špičce hasičského sportu.

Jedinou slabinou sportovního družstva je absence ženských závodnic. SDH Tuř má sice ve svém středu i několik žen a dívek, jejich družstvo však ne.

„Kdysi jsme se o to pokoušeli, ale nevyšlo to. Dokonce jsme se chtěli vsadit, že když absolvují alespoň jeden závod, tak my poběžíme hasičský útok jen v tangách. To však nevyšlo," dodává velitel s tím, že jinak jsou ženy platnými členkami zdejšího SDH, které se nesoustředí jen na hasičský sport, ale prakticky přes něj jde veškeré dění v obci. A to přes plesy, zábavy až po další kulturní a vzdělávací akce.

„Bez nich bychom to nedali. Jsou naprosto úžasné," řekl starosta Jiří Vích a dodal, že jednotka pomáhá i obcím v okolí. Například při povodních. „Dokonce se nám při jednom z nočních závodů stalo, že ve vedlejší obci začalo hořet pole. Tak i tam jsme pomáhali," dodal Miroslav Řehák. A proč by tuřští hasiči měli vyhrát soutěž Dobráci roku? „Protože jsme nejlepší," shodli se všichni.

Za týden regionální Deník představí další vylosovaný hasičský sbor, a to dobrovolníky z Bohuslavic na Náchodsku .