Cvičily zde jednotky sborů dobrovolných hasičů s 31. brigádou radiační, chemické a biologické ochrany Armády České republiky, Zdravotní záchrannou službou Libereckého kraje, Českým červeným křížem a Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje.

Jednalo se o druhou část výcviku. Už v loňském roce stejnou činností prošly hasičské jednotky s předurčením k plnění úkolů civilní ochrany z Českolipska a Liberecka. Výcvik se skládal ze samostudia materiálů poskytnutých Hasičským záchranným sborem už na domovských základnách. Praktická část se pak odehrála v prostoru bývalého vojenského letiště u Ralska.

„Cvičili jsme společně stavbu dekontaminačního zařízení, nouzového hygienického zařízení, evakuačního střediska a opět si připomněli obsah vozidla pro hromadná neštěstí ZZS," říká k programu výcviku Ladislav Jiřička, velitel čisteckých dobrovolných hasičů.

Ačkoli mraky hrozily dešťovými přívaly, nakonec počasí přálo a na ploše letiště byla postupně zřizována jednotlivá stanoviště. „Našimi úkoly bylo vždy dané zázemí jednak postavit, tak i sbalit. Simulovaly se tak přípravy nouzových kapacit pro využití v případě mimořádných událostí. Velmi přínosné byly společné činnosti s armádou, s níž jsme cvičili poprvé," hodnotil výcvik čistecký velitel.

PÍSEMNÝ TEST
Na závěr pak na dobrovolné hasiče čekal písemný test. Jeho správným vyplněním splnili účastníci poslední zkoušku a získali tak odbornost Technik CO.
„V minulosti jsme se zapojili jako malá hasičská jednotka do plnění úkolů civilní ochrany. Tato oblast začíná být stále více potřebná a jsme proto rádi, že pro nás Hasičský záchranný sbor takovýto výcvik připravil,"uzavírá ohlédnutí za cvičením v Ralsku Ladislav Jiřička.

Z regionu se výcviku zúčastnili členové hasičských jednotek obcí Čistá u Horek a Háje nad Jizerou, tedy z jednotek určených k práci v civilní ochraně pro Jilemnicko a Semilsko. (fal)