„Jedná se o dopravní automobil, který používají veškeré hasičské jednotky na přepravu osob bez materiálu. Má devět míst, z toho je šest určených pro hasiče a zbylá tři pro přepravované osoby," seznámil přítomné velitel SDH Tuř Miroslav Řehák.

SDH Tuř
Sbor dobrovolných hasičů Tuř má nyní čtyřicet šest členů, z toho devatenáct žen. Nejmladším členem je teprve patnáctiletý Ondra Vích. Čtyřiaosmdesátiletý Josef Janca je pak členem nejstarším. Sbor příští rok oslaví 110. let od svého založení.

 Nový pomocník přitom dlouhá léta místnímu sboru chyběl a všem tak udělal velkou radost. „Auto nám velmi pomůže v mobilitě. Jsme velmi aktivní a účastníme se ročně několika soutěží. Teď doprava na ně byla komplikovaná a drahá. Museli jsme jet třeba třemi, čtyřmi auty, takže to pro nás bude o dost jednodušší. Ale samozřejmě, a především auto bude k dispozici pro případ zásahu," neskrývá radost dlouholetý starosta SDH Tuř Jiří Vích.

„Automobil jsme měli naposledy možná před čtyřiceti lety. Chtěli jsme ho a cítili potřebu ho pořídit už dlouho, ale ten proces vůbec není jednoduchý. Jako sbor jsme se necítili na to, abychom žádali dříve. Nakonec jsme ale ten krok učinili a ono to vyšlo," usmívá se starosta dobrovolných hasičů a dodává, že poslední větší zásah zažil sbor letos v srpnu. „Asistovali jsme profesionálům při požáru stohu slámy přímo tady u nás v obci. Zajišťovali jsme především plnění cisteren."

Ani starosta obce Martin Řehák, který u sboru působí už čtvrt století, neskrýval nad novým hasičským parťákem radost. „Vnímám to jako takový vrchol činnosti našich otců. Podařilo se nám dotáhnout do konce něco, co pro obec bude mít velký přínos. Věřím, že jednou si i naše děti řeknou, že jsme pro ně něco udělali a vyzdvihli požární bezpečnost v obci," řekl s hrdostí v hlase starosta Tuře.

Transit stál celkem devět set jedna tisíc korun českých. Na jeho pořízení získala obec dotaci z Královéhradeckého kraje ve výši dvě stě padesát tisíc a z ministerstvo vnitra dotaci ve výši čtyři sta padesát tisíc korun. Tuři pomohli rovněž sponzoři, kteří věnovali celkem sto dvacet tisíc korun a SDH Tuř přispěl částkou třicet tisíc. Zbytek, tedy padesát jedna tisíc, doplatí ze svého rozpočtu obec. „Chtěl bych tímto všem nesmírně poděkovat. Jsme jen malá vesnice a toto je pro nás ohromný úspěch. Moc si vážíme důvěry, která nám s pořízením auta byla svěřena," neskrýval hrdost Martin Řehák.