Hrdost si zaslouží i zdejší dobrovolní hasiči, kteří se o klidný spánek obyvatel, a to i přilehlých vesnic, starají již 105 let. Velkou zásluhu na tom má i zdejší hasičský starosta Miroslav Rosůlek, který pomyslně nese štafetu „otců" zakladatelů.

„Sbor dobrovolných hasičů Holovousy byl založen 20. listopadu 1910. Po první valné hromadě se přihlásilo 40 členů. Z tohoto počtu bylo 21 činných a 19 přispívajících," řekl Miroslav Rosůlek s tím, že historicky prvním hasičským starostou byl zvolen místní rolník František Paikr.

První stříkačku si pak hasiči koupili za přispění obce 31. března 1912 od firmy Čeněk Tylš v České Skalici. Od téže firmy koupili i hasičskou výzbroj.

První hasičská zbrojnice sídlila v klenuté kůlně panské vinopalny. Jelikož byla velice vlhká, žádali roku 1926 hasiči lepší, větrané prostory. Majitel Holovouského panství František Malinský, který byl příznivcem hasičů, ji chtěl nechat opravit a úplně sboru darovat. Jeho úmrtí nedovolilo tuto myšlenku zrealizovat. Novou hasičskou zbrojnici se podařilo získat až v 60. letech dostavbou k Obecnímu úřadu.

Tato zbrojnice byla zrušena, proto se za přispění obce začalo na podzim roku 2004 s výstavbou nové hasičské zbrojnice na hřišti U vagonu, do které 20. 7. 2007 přestěhovali veškerou hasičskou techniku.

Ale zpět do současnosti. Zajímavostí zdejšího sboru je, že jeho základna je pěkně vyvážená. Na 47 dospělých hasičů totiž připadá 42 hasičského „potěru". „Musíme si vychovávat nástupce. Přece tady nebudeme věčně," uvedl Miroslav Rosůlek, který také vysekl poklonu rodině Baliharových, bez které by se mohl sbor o své nástupce strachovat. Roman Balihar totiž není jenom velitelem dobrovolníků, ale každý čtvrtek vede trénink dorostu pod patronací sv. Floriána. A aby toho nebylo na rodinu málo, tak hned v pátek se výchově hasičského „potěru" věnuje jeho žena s dcerou. A že umějí dobře předat své zkušenosti, svědčí odpověď jejich „chráněnkyně" Aničky Kračmárové na otázku, čím se hasí benzín a nafta: „Nejvhodnější je prášek," řekla dívka, kterou baví zdravověda a topografie, ale nerada běhá.

Co však hasičům dobře „běhá", tak to je jejich technika. I když některé její kousky by spíše slušely muzejní sbírce. „Máme tu například zrekonstruovanou stříkačka DS 16 vyrobenou v roce 1957. S ní však jezdíme jenom na přehlídky," uvedl Roman Balihar, který za největší zásah posledních let pokládá výjezd k požáru místního autobazaru a jemu přilehlému stavení v roce 2014.

Poklonu si místní hasiči vysloužili i do starostky obce Zlatuše Brádlové. „Bez nich by se tu nic neuspořádalo. Jsou jakousi naší duší," uvedla starostka.

A co by si hasiči přáli v případě, že by ovládli anketu Dobráci roku? „Výbavu, která by ještě lépe pomohla zajistit klid a pohodu lidí," řekl hasičský velitel. A proč by si měli právě Holovouští výhru zasloužit? Na to má zas odpověď místní „potěr": „Protože jsme nejlepší." 

Pravidla 
ankety 
Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů.
V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Holovous hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)HOLOVOUSY. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.
Příště se v Dobrácích objeví obec Sloupno.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.