Polovinu nákladů přitom uhradí ministerstvo vnitra, částkou 2,27 milionu přispěje investorovi, kterým je město Nová Paka, kraj.

„V letošním roce bychom chtěli prostavět polovinu nákladů a v příštím roce akci dokončit," konstatuje starosta Josef Cogan.

Vrchovinská zbrojnice slouží místním dobrovolným hasičům, kteří mají více jak stočlennou základnu a navíc disponují výjezdovou jednotkou JPO II. „To znamená, že členové jednotky požární ochrany vyjíždějí k nahlášené události v územní působnosti do pěti minut. Dobrovolní hasiči tak slouží pohotovost jako profesionální, a to většinou při zaměstnání," přibližuje šéf packého profesionálního týmu hasičů Milan Pospíšil význam jednotky.

Pravě k výjezdům potřebují Vrchovinští bratři odpovídající zázemí. „I když byla zbrojnice v devadesátých letech rozšířena pro zázemí techniky, už neodpovídá současným parametrům, požadovaným k výjezdům," dodává packý starosta. Projekt tak počítá s přestavbou garáže tak, aby se do ní vešel cisternový vůz Tatra a VW Transporter. Nad garážemi vznikne věž pro sušení hadic a zázemí pro členy výjezdové jednotky včetně převlékárny, sprch, toalet, pračky i sušičky na prádlo.

Vrchovinští hasiči si letos v červenci připomněli 120 let od založení zdejšího sboru a pořádně to oslavili. „Slavili jsme vždycky při okrskových cvičeních, ale takhle velkou slávu jsme nechystali už padesát let," přiznává současný starosta SDH Jaromír Erlebach.

Při této příležitosti si dobrovolníci pořídili poprvé za existence sboru i ručně šitý prapor. Nyní je čeká přestavba zázemí, kterou by měla provést dodavatelská firma za 6,6 milionu korun. Ta zvítězila v tendru z pěti nabídek. Práce mají být zahájeny v polovině září.