Cíl byl jeden – dát při demonstraci hasičů a policistů politikům najevo svoji nespokojenost s úsporným opatřením, které by mělo vést ke snížení platů. Kdo se nemohl plánovaného protestu zúčastnit, podepsal se pod petici, v které hasiči nesouhlasí se snížením mezd a požadují jejich zachování na úrovni letošního roku.

Velitel packé stanice Milan Pospíšil uvedl, že novopačtí záchranáři se k akci připojili svým podpisem. „Zatím nemáme přesně vyčísleno, o kolik by naše platy klesly, rámcově od 2 až tři tisíce měsíčně,“ odhaduje. (kov)

Policisté, hasiči a zaměstnanci rozpočtové sféry proti nižším mzdám

Demonstrace hasičů, policistů a zaměstnanců rozpočtové sféry se konala včera v Praze. Důvodem demonstrace je nesouhlas se snižováním jejich platů v příštím roce.

Do Prahy se včera ráno také vydal autobus, který zaplnilo zhruba pět desítek zástupců policie, hasičů a pracovníků z rozpočtové sféry. „Z průběhu demonstrace jsem měl dobrý pocit,“ odpověděl nám předseda ZO Nezavislých odborových svazů PČR OŘ Náchod Karel Jaroš na otázku, jak včerejší demonstraci vnímal. „Lidé, kterých se plánované snížení mezd týká, řekli nahlas svůj názor,“ pokračoval Karel Jaroš, který neopomněl upozornit na to, že přestože se hovoří o snížení mezd ve výši 4% skutečnost by byla daleko vyšší – o 7,5 až 9%. „Ročně odsloužíme 150 hodin zdarma a ještě takové pokrácení – to je jako bychom přišli o dvanáctý plat,“ vysvětluje Karel Jaroš.

Demonstrující by byli ochotni přistoupit na kompromis ve formě zmrazení objemu prostředků na platy a mzdy v roce 2010 na úrovni roku 2009. Již tak by u nich došlo k propadu reálných mezd z důvodu inflace.

Na včerejší demonstraci v Praze také zazněli informace o tom, jak to vypadá „na poli mezd“ v některých ostatních státech. „Tak například i v Litvě, napříč tomu, že je na pokraji státního bankrotu, zvedli policistům plat o jedno procento. Stejně tak dostali přidáno i policisté v sousedním Polsku,“ zaznamenal v Praze Karel Jaroš.

Kolik z Náchodska pojede ve středu do Prahy demonstrovat policistů zajímalo i vedoucího Územního odboru vnější služby plk. Pavla Křivku. „V zásadě jsem byl zvědavý jestli se bude jednat o nějakou masovou účast policistů z Náchodska nebo půjde jen o výjimky,“ vysvětlil Pavel Křivka.

Přehled si vyžádal proto, aby „byl v obraze“ kolik kde je k dispozici policistů, kdyby došlo k nějaké mimořádné události. Jak dále Křivka doplnil, jednalo se opravdu jen o několik policistů z devíti obvodních oddělení Náchodska a dopravního inspektorátu, které pod něj spadají. „Bylo jich rozhodně méně než deset,“ dodal Křivka.