Od kdy se své zálibě věnuje, co příprava na vrcholné podniky obnáší, ale také jaký je v současnosti o modelářství zájem, nám prozradil v našem rozhovoru.

Kdy jste se začal věnovat leteckému modelářství? Kdy se připojil syn?
Modelářství jsem se začal věnovat ve svých deseti letech. Navštěvoval jsem zdejší modelářský kroužek v Kopidlně pod vedením Milana Šaflera. Stavěli jsme převážně modely letadel volných kategorií A3, A1, A2 a házedel, s kterými jsme potom jezdili na soutěže. Složitější modely na ovládání vysílačkou nebo upoutané jsme někdy stavěli dohromady. Jeden postavil trup a druhý zase křídlo. Byli jsme skvělá parta kluků, jezdili jsme také na společné výlety na kolách nebo pěšky. Někdo ještě trochu modelaří, jiní ne, ale scházíme se dodnes. U mě letecké modelářství z koníčka během let vyrostlo v koně. Také proto, že dnes už po několik let modelaříme dva. Syn Fanda (1997) se začal leteckému modelářství věnovat od šesti let. Nejdříve samozřejmě poletoval s malými házedly, které jsem mu postavil. Postupně, přiměřeně věku, začal sám stavět a soutěžit. Stále stavíme soutěžní modely volných kategorií, které jsou po vyhození nebo vytažení na šňůře volně unášeny větrem. Mají jasně definovaná stavební a soutěžní pravidla.

V loňském roce byl váš syn členem stříbrného družstva na juniorském Mistrovství Evropy v Bulharsku a letos se dokonce zúčastnil juniorského Mistrovství světa v rumunské Salontě v týmu, který byl opět druhý. Jaká byla jeho cesta do reprezentace?
Syn Fanda se svými výkony v kategorii F1A probojoval v roce 2011 do širšího reprezentačního družstva juniorů. Každý rok se vybírají dle nominačních kritérií sportovci, kteří budou v následujícím roce reprezentovat ČR na MS nebo na ME. Proto jsme se s Fandou v roce 2012, mimo jiné, zúčastňovali soutěží Českého poháru, Světového poháru, Mistrovství České republiky mládeže i seniorů v kategorii F1A. Po celkovém součtu bodů se Fanda bohužel do užšího reprezentačního družstva nedostal. V dubnu 2013 jsme se však po různých debatách a upřesněních dozvěděli, že Fanda na ME pojede. Mistrovství Evropy juniorů v kategoriích F1A, F1B a F1P se konalo 7. – 14. 7. 2013 v bulharském Pazardzhiku. Naši republiku reprezentovali v kategorii F1A: Václav Papež, Daniel Rössler a František Zajíc. V kategorii F1B: Vít Krátký, Petr Novotný a Václav Papež. Byl to neskutečný zážitek. Slavnostní nástup všech družstev, většinou ve stejných tričkách s národními barvami, to byla překrásná podívaná. A potom vyhlášení vítězů a naše družstvo na bedně je taková třešnička na dortu. Letošní MS se konalo na přelomu července a srpna v Salontě v Rumunsku a byli jsme opět úspěšní. Ve větší konkurenci, rozšířenou o týmy ze zámoří, se umístilo české družstvo v kategorii F1A opět na stříbrné příčce.

Jak náročná je příprava na takové závody?
Tyto všechny úspěchy a ocenění nejsou samozřejmě zadarmo. Je to podloženo spoustou hodin strávených v dílně při stavbě modelů. Trpělivostí, studováním a osvojováním nových technologií. Spoustou času stráveného na letišti při zalétávání modelů a také velkou tolerancí jak v rodině, tak i Fandovi ve škole a mě v zaměstnání. Finanční stránka rozhodně také není zanedbatelná. S tou nám také vypomáhá město Kopidlno svými granty, za což touto cestou moc děkujeme. A největší podíl na tom má to, že nás to baví. Bez toho by to nebylo možné. Děkujeme všem, kteří nás podporují, ať již finančně či morálně.

Věnujete se i nějakému dalšímu druhu modelářství kromě leteckého?
Snad každý kluk měl nebo má doma autodráhu nebo mašinky. Také máme postavené dvě lodičky, jednu ze stavebnice a druhou podle plánku klasicky z balsy a překližky. Jezdíme s nimi na dovolené po rybníku. Několikrát jsme se synem vypouštěli jednoduché rakety. To vše jen rekreačně. Rád se samozřejmě podívám na lodě, auta, mašinky. Některé modelářské časopisy jsou některé společné pro různé druhy modelářského odvětví, tak si přečtu všechny články.

Jaký je o tento koníček mezi lidmi zájem? Organizujete nějaké kroužky?
Když to vezmu celkově jako letecké modelářství, tak si myslím, že spousta kluků, tátů, dědečků, ale i dívek, maminek a babiček se ráda na modely podívá. Většinou mužská populace z této skupiny něco někdy zkusí, ale někdy nemají trpělivost, nebo po prvním nezdaru toho nechají. Lidé znají více atraktivnější kategorie – rádiem řízené akrobatické modely. Naše volné modely mnoho lidí nezná. Máme u nás v Kopidlně stále modelářský kroužek, v kterém jsem začínal. Ale mladých modelářů moc není. Letos jsme dělali několik besed, abychom přiblížili náš koníček veřejnosti a mladým adeptům. Nejsme velký klub, ale kvalitní vedoucí jako Milan Šafler nebo Václav Krejčík už vychovali několik mistrů republiky v různých kategoriích. Scházíme se v dílně ZŠ v Kopidlně každý pátek od 15 do 17.30 hodin. Rádi uvítáme nové mladé zájemce.
Ptal se Martin Vávra