Letos je významné datum, kdy připomínáme životní jubilea 100 let od narození a 35 let od odchodu Václava Čtvrtka. Jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších českých autorů literatury pro děti, jehož dílo se zvláště díky rozhlasovým, televizním, filmovým a divadelním zpracováním těší značné oblibě i v zahraničí.
Včera ke spisovatelově poctě začala v Lepařově gymnáziu mezinárodní konference Pohádkové vzkázání Václava Čtvrtka, kterou zahájili starosta Martin Puš, archivářka Eva Bílková a ředitel gymnázia Miloš Chlumský.
Poté následoval hlavní referát Vladimíry Gebhartové, literární historičky a bývalé šéfredaktorky Sluníčka, na téma Pohádkové a lidské vzkázání Václava Čtvrtka. Ve své přednášce přiblížila posluchačům spisovatele, jeho tvorbu a postavičky, kterým dal život.
Vladimíra Gebhartová prozradila posluchačům bližší informace z jeho života:
„Josef Cafourek, později Čtvrtek, byl původním zaměstnáním úředník v Chebu. Tahle práce ho nebavila a podle jeho vlastních slov byl nejhorším pracovníkem. A co mohl v tomhle městě dělat, když nerad navštěvoval hospody? Krátil si čas psaním své úplně první knihy, románu, jehož děj se odehrává v Anglii. První dílo spatřilo svět v roce 1940 pod názvem Whitehors a dítě s pihou.”
Spisovatel Čtvrtek měl rád lidové příběhy, které vznikaly pro pobavení čtenářů. Podle něj bylo nejlepší napsat pohádku tak lehce, jako zazpívat u táboráku.
Pro zajímavost: například knižní Rumcajs vznikl až na základě scénáře.
Program až do soboty
Zajímalo nás, kde se s umělcem poprvé Vladimíra Gebhartová setkala.
„To je už mnoho roků zpátky, někdy v padesátých letech jako studentka jsem jela na školení na téma dětské literatury do Dobříše. A on tam působil jako redaktor rozhlasu. Moc toho nenamluvil. Jen občas něco zahuhlal.”
Dále jsme chtěli vědět, jak vlastně přišel k příjmení Čtvrtek, které bylo zpočátku jen pseudonymem, až později se stalo jeho skutečným příjmením.
„Tohle jméno přijal za své v roce 1959, podle mě měl rád dny v týdnu, protože občas vystupoval jako Jan Neděle. Později se ujal jen Čtvrtek, a hlavně si myslel, že tohle příjmení se u obyvatel tolik nevyskytuje,” vysvětluje V. Gebhartová a dodává:
„Pro svoje postavy hledal vhodné místo, přemýšlel, a najednou se mu vybavil Jičín, kde v dětství strávil nějaký čas u svého dědečka. Pamatoval si perfektně náměstí, které vykreslil ve svých pohádkách, znal každý krámek a co se v něm přesně prodávalo.”
Co je důvodem konference? Řádné prozkoumání spisovatelovy životní tvorby spolu s místy, která byla jeho srdci nejbližší, a to Jičín, Dobříš a Praha. Hlavní část setkání se odehrává v Lepařově gymnáziu, účastníci ale zavítají i do Porotního sálu a Knihovny V. Čtvrtka. Včera večer se v Porotním sále navíc uskutečnil křest Čtvrtkovy knihy Zpívají psíci při měsíci.
Na dnešek je nachystána kaskáda zajímavých příspěvků. Například Naďa Dvorská ze Supraphonu představí zvukové verze pohádek a textů spisovatele. Zajímavým příspěvkem bude ukázka práce s dětskými čtenáři v knihovně v podání Lenky Macháčkové z Nové Paky a Stanislavy Neumannové z hořické knihovny. Povídání Lenky Škutové z Martina nese název Cez zážitek bližšie k Václavu Čtvrtkovi. Představí se řada dalších známých osobností, například Vladimír Úlehla přiblíží Čtvrtkova dědečka Václava Fejfara.
V sobotu, kdy je poslední den akce, je připraven dopolední program v muzeu a po něm následuje procházka městem k domu Václava Fejfara do Revoluční ulice.
V městské knihovně můžete nahlédnout do žhavé novinky. Publikace Z dětství a jinak přibližuje nejen Václava Čtvrtka, ale i jeho pohádkovou tvorbu.