Pořadí vítězů v prvním kole nic neznamená, teď rozhodnou voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola

Tentokrát ale pouze pro druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky, neboť v jeho prvním kole ani jeden ze sedmi kandidátů ve volebním obvodě č. 37 nezískal potřebnou nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Volby tak vstoupily do kola druhého, v němž budou o hlasy voličů bojovat současný senátor Jiří Liška (ODS), který v prvém kole senátních voleb obdržel 27,21% hlasů - na dolním snímku.

close zoom_in Druhým kandidátem je Josef Táborský (ČSSD), který v prvém kole získal 24,97 procenta hlasů - na horním snímku.

Druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR pokračuje v sobotu od 8 do 14 hodin.

Voliči tentokrát obdrží volební lístky přímo ve volební místnosti. Nijak se neupravují, pouze jeden vybraný se vloží do obálky šedé barvy a vhodí do urny.
Příchozí se musí opět prokázat občanským průkazem nebo platným cestovním pasem České republiky. Vedle okrskových místností volí také odsouzení ve valdické věznici.

close zoom_in V Jičíně se opět otevřelo 15 volebních místností. „Vše je zatím bez problémů,“ říká volební koordinátor Štefan Matuš. Obává se jen toho, že do komisí nezasednou všichni jejich členové. „Nic se neděje, jen nedostanou zaplaceno. Komisařů máme dost,“ konstatuje Štefan Matuš. Nad volbami opět dohlíží i městští strážníci.

První minuty voleb – před jičínskou základní školou na Husově ulici už čeká hlouček voličů. Vpuštěni jsou úderem čtrnácté hodiny. Mezi prvními je i Jan Kaiser. „Myslím si, že druhé kolo v Jičíně bude rozhodující. Zda senátor Jiří Liška obhájí mandát a uvolní tak první pozici v zastupitelstvu, a když neuvolní, zasáhne tak i do komunální politiky,“ míní mladý učitel, který účast ve volbách bere jako svoji občanskou povinnost.

(kov)

Senátní volby: Pozor, lidé dostanou lístky až u voleb

Východní Čechy – Na Orlickoústecku, Jičínsku a Pardubicku (s částí Hradecka) ještě v sobotu pokračuje druhé kolo doplňovacích voleb do jedné třetiny Senátu.

Volební místnosti se otevřely již včera, dnes lidé ve zmíněných obvodech mohou jít volit mezi osmou a čtrnáctou hodinou.

Z prvního kola, které se konalo před týdnem společně s komunálními volbami, postoupili do druhého v každém obvodu dva nejúspěšnější kandidáti. Druhá kola „senátek“ mají tradičně velmi nízkou účast, často nedosahuje ani 20%. Letos jde přitom o hodně: Zda pravice uhájí v obou parlamentních komorách většinu, nebo zda zvolením levicových senátorů dáme brzdu vládním reformám.

Nízká účast bývá jednak odrazem neoblíbenosti horní komory, jednak voliči na druhé kolo jednoduše zapomínají. Narozdíl od prvního kola jim totiž nepřišly do schránek žádné volební lístky. Týden mezi oběma koly je natolik krátká doba, že by se nestihly dotisknout a rozeslat.

Lidé volební lístky dostanou až přímo ve volebních místnostech. S sebou si musí vzít jen občanský průkaz či pas.

Historicky nejnižší účast ve druhém kole „senátek“ byla před šesti lety, kdy se volilo ve stejných obvodech jako letos. Celorepublikově přišlo k urnám jen 18,41% voličů.

Vzhledem k velmi jednoduchému počítání hlasů druhého kola „senátek“ se výsledky očekávají již v sobotu brzy odpoledne. A Deník bude u toho, na našem webu můžete sledovat sčítání.

(kim)

Senátní volby v roce 2012 a 2014

Senátoři mají šestiletý mandát, každé dva roky se mění třetina z nich. Nejbližší doplňovací volby se budou konat na podzim 2012 společně s krajskými volbami, poslední třetina senátorů pak na podzim 2014 s komunálními volbami. Ve kterých východočeských obvodech budou příští „senátky“?

podzim 2012: Chrudimsko, Náchodsko, Svitavsko

podzim 2014: Trutnovsko, Hradecko, Rychnovsko

close zoom_in