"Ještě loni jsme zasněžovali už při prvním mrazíku. To se ale nevyplatí. Tak uvidíme, co přinese počasí v příštích dnech," hlásil ještě ve středu Bohumil Šmika, jednatel novopackého Bruslařského klubu, který největší lyžařský areál na Jičínsku provozuje. Páteční teploty se ale zastavily pod bodem mrazu, na Máchovce proto neváhali odstartovat zasněžování už nyní.

Udržovat uměle zasněženou sjezdovku je pro provozovatele velmi náročné. Zvlášť v době, která moc nadějných vyhlídek nenabízí. Udržet v provozu uměle zasněženou sjezdovku totiž vyžaduje hodně energie, která je čím dál dražší. Covidová situace zase hrozí brzkým lockdownem, jako tomu bylo loni.

Podle provozovatelů horských skiareálů jsou letošní meteorologické podmínky na prosinec nevídaně příznivé. To potvrzuje i Bohumil Šmika. "Na horách je teď počasí parádní, napadl tam sníh a mrzne. U nás v podhůří počkáme, jestli se udrží dlouhodobější mrazy a pak spustíme lyžovačku," doplňuje.

Podle České hydrometeorologického ústavu zatím na většině území nastupuje zima spíše pozvolna. Třeskuté mrazy se na Česko zatím neženou. O víkendu se ale budou teploty pohybovat okolo nuly. Na většině území by také mělo sněžit, v nižších polohách hlásí meteorologové dešťové přeháňky.