"Letos je jich snad ještě víc, než loni. Hezky se na ně kouká, ale nadělají hrozný nepořádek. Nejhorší je, že je přímo tady dole zahrádka, kde sedávají lidé," ukazuje na hromadící se ptačí trus žena provozující blízké výdejní okénko pizzerie. Majitelé podniků kolem se snaží nepořádek pravidelně odklízet, ale přidělává jim to starosti. "Létají nám sem hejna holubů na drobečky a teď ještě tohle. Jiní lidé v podloubí hnízda poshazovali, tady se ale ptáci nenechají. každý rok se sem vracejí," říká žena.

Na shazování hnízd z fasád domů ale pozor. Bránit volně žijícím ptákům v hnízdění je trestné, fyzická osoba může dostat pokutu až 100 tisíc, podnikatelé pak dokonce až 2 miliony korun. Nejsnadnějším způsobem, jak se s hnízdícími jiřičkami popasovat, je výstavba zábran pod hnízdy, aby ptačí trus zachytávaly.

Chrám sv. Jakuba, Jičín.
Noc kostelů nalákala na prohlídky i na přednášku o protipandemické slavnosti

Jiřička obecná je považována za posla jara. Tento drobný opeřenec miluje společnost, velké kolonie jiřiček se usídlují nejčastěji v okolí lidských obydlí. Vlivem činnosti člověka ale jiřičkám pomalu mizí místo pro život. Ornitologové se na to snaží dlouhodobě upozorňovat, v loňském roce dokonce jiřičku jmenovali Ptákem roku 2020.