Podle strůjce nápadu Ondřeje Kobzy je Poesiomat snahou vrátit poezii a literaturu do vřejného prostoru. "Snažíme se Poesiomat vždy spojit s daným místem. Vytvořit hravou mluvící pamětní desku místa, podpořit zdejší genius loci," vysvětlil Kobza v převlečení za legendárního jičínského loupežníka na slavnostním odhalení.

Výstava Bohové a hrdinové, která představuje život, tradice a společnost na konci doby bronzové na území dnešního Jičínska, potrvá v Zámecké galerii až do 23. října.
Bohové a hrdinové z doby bronzové odhalují svá tajemství v jičínské galerii

Poesiomat v Jičíně vyrostl přímo v historickém centru města na travnatém prostranství v těsné blízkosti Valdické brány a kostela sv. Jakuba.podle místostarosty Jičína Petra Hamáčka bylo nejdříve složité přesvědčit památkáře, aby instalaci Poesiomatu v Jičíně posvětili. "Přeci jen je to zásah do městské památkové zóny. Ale je to skutečně unikátní dílo a i sami památkáři usoudili, že záměr stojí za to podpořit," uvedl.

Nově tak přímo v centru města po několik zatočeních klikou zní slavná díla jičínských autorů, s Jičínem spojená nebo o Jičínu pojednávající. Na tvorbě dramaturgie jičínského Poesiomatu se významným způsobem podílel spisovatel a kulturolog s pevnou vazbou k Jičínu Pavel Hájek. Hlas Poesiomatu propůjčili známí herci Marek Taclík a jičínská rodačka Jana Plodková, zazní také hlas Jiřího Lábuse, patrona jičínského pohádkového festivalu.

Neuvěříte, opuštěný autobus uprostřed lesa.
Unikátní nález. Tohle uprostřed hustého lesa rozhodně nečekáte

Jičínský Poesiomat ale také zpívá! Z jeho černých útrob zní například zlidovělá písnička Horo, horo, vysoká jsi, jejíž vznik je lokalizován právě na Jičínsko. Údajně ji složil Jan Bechyna, Jičíňák, který ze žárlivosti zastřelil svou dívku a byl za to odsouzen k smrti. O jeho autorství se vedou debaty, píseň ale v regionu zlidověla a s Jičínem je neodmyslitelně spjatá. Poesiomat ale umí zpívat i moderně - na přání zahraje song od Starých Hadrů, původního jičínského hudebního uskupení, ze kterého se časem stala slavná kapela Chinaski.

Jméno Ondřeje Kobzy není v českém veřejném prostoru cizí. Pražského kavárníka si lidé mohou spojit například také s projektem Piána na ulici. Když před několika lety řišel poprvé s myšlenkou Poesiomatů, mnozí si ťukali na čelo, dnes ale mluvící trubky baví lidi na více než dvaceti místech Česka, ale také v Paříži nebo New Yorku.

Letos byly nové Poesiomaty odhaleny také ve Vrchlabí a v Hradci Králové. Na obou místech už několik měsíců recitují černé roury literární díla umělců spjatých s regionem. Podle produkčního projektu Martina Šedy v nejbližší době další Poesiomaty v Královéhradeckém kraji neplánují.

Na slavnostním odhalení v Jičíně Ondřej Kobza prohlásil, že by v budoucnu chtěl usilovat o umístění Poesiomatu v blízkosti věznice ve Valdicích. "Ideálně přímo na vězeňském dvoře, ale to asi neprojde. Valdická věznice je pro mě další 'posvátné' místo, na kterém vznikla celá řada silních literárních děl nejen od Magora Jirouse, ale i od dalších. Taková místa mají také nezaměnitelného genia loci," předestřel.

Královna Alžběta II. se k pondělí 13. června 2022 stala druhým nejdéle vládnoucím panovníkem světových dějin.
Nejdéle vládnoucí panovníci: Alžběta II. drží druhou příčku, rekordmanem je muž

O záměru vytvořit Poesiomat v Jičíně a zařadit se tak na seznam více než dvaceti měst po celém světě informovala Rada města Jičín v srpnu loňského roku. Se záměrem přišel Nadační fond Jičín - město pohádky, který uhradil prvotní pořizovací náklady 200 tisíc korun s přispěním od města. Pravidelnou údržbu bude město zajišťovat ze svého. Poesiomat nepotřebuje elektřinu, baterii dobíjí zatočením klikou sami posluchači.

“Nápad na Poesiomat v Jičíně se nám i městu od začátku líbil. Poesiomat je velmi zajímavý a hravý prvek v prostoru a věříme, že se rychle stane oblíbeným lákadlem pro obyvatele i návštěvníky Jičína,” uvedl Jan Košíček, předseda správní rady Nadačního fondu Jičín - město pohádky.