"Přišli hlavně naši členové a příznivci. Ale máme radost, že problematika lidi zajímá," říká předsedkyně jičínské pobočky Čurdová.

V horkém červnovém odpoledni se zákazníci kavárny zdržují především na zahrádce. Ti odvážnější si ale dovnitř přichází vyzkoušet chůzi s bílou slepeckou holí, čtení Braillova písma nebo hraní hmatových stolních her. Akci Káva na slepo pořádá organizace SONS ke svým 25. narozeninám. Zájemce zaměstnanci zaslepí papírovou škraboškou, dají mu hůl a asistují jim při cestě ke stolu, kde už na ně čeká nápojový lístek vytištěný v Braillově hmatovém písmu. Kafechtivý návštěvník si tak může vyzkoušet, jak komplikovaný je pro nevidomé i tak jednoduchý úkol jako zajít si na šálek kávy. U vedlejšího stolu si následně může prohlédnout různé kompenzační pomůcky pro lidi se zrakovým postižením. Například Pichtův psací stroj umožňuje psaní v Braillově písmě. Jednotlivé body se vytlačují přímo do papíru podle toho, jaké ze šesti kláves pisatel najednou zmáčkne. Dokud nebyl stroj vynalezen, museli nevidomí psát pomocí speciální tabulky, která na papíře vytvářela šablonu pro šestibodové psaní. Zajímavou zkušenost také zprostředkovala sbírka speciálních brýlí, které simulují různé vady zraku.

Pobočka organizace SONS v Jičíně pořádá pro veřejnost hned několik podobných událostí. Pravidelně se objevují například v zámeckém parku, kde prezentují svou činnost, nebo na školách. Organizace také pořádá známou sbírku Bílá pastelka.