Kolaudaci získal takzvaný theatron 30. června letošního roku. Do poslední chvíle se čekalo na schválení od hasičů, kteří prováděli kontroly ještě týden před prázdninami. "Jsou féroví, ale přísní. Vše muselo být preventivně v naprostém pořádku, jinak souhlasné stanovisko nevydají," vysvětlil místostarosta Petr Hamáček, proč se vše na začátku léta řešilo ve spěchu na poslední chvíli.

Náročná rekonstrukce, kterou prováděla v Lodžii pardubická firma Ritus, začala už v roce 2019 a první termín dokončení byl stanoven na podzim 2021. Práce ve vlhkém prostředí barokní stavby se ale zkomplikovaly a firma termín nedodržela. Nepodařilo se splnit ale ani náhradní termín, který po dohodě s městem stanovili na první polovinu roku 2022. Oficiální vysvětlení mluví o vícepracech a problémům s vysycháním. Deník se obrátil také na zhotovitele, jehož doménou jsou právě rekonstrukce historických a památkově chráněných budov. Na otázky ale firma nereagovala.

Úterní bouře se prohnala Jičínskem, zde se možná vyskytla i vnořená supercela
Úterní bouře se prohnala Jičínskem, zde se možná vyskytla i vnořená supercela

S vedením města se nicméně podařilé najít shodu a po jednání s právníky se firma s městem domluvila na výši pokuty, kterou kvůli zdržení zaplatí. "Nerozporovali prodlení, ale měli výhrady vůči tomu, že by měli pokutu platit dvakrát kvůli dvěma nedodrženým termínům. Na jednání s právníky došlo k několika právním výkladům smlouvy a nakonec jsme dospěli ke shodě. Firma nám zaplatí 750 tisíc pokutu za nedodržení termínu, 50 tisíc za to, že v jednu chvíli neměli uzavřenou bankovní záruku a 19 tisíc za to druhé prodlení," shrnul jednání Hamáček.

Výsledná pokuta 819 tisíc korun se při fakturaci odečte z ceny rekonstrukce bez DPH, po započtení daně tedy město ušetří téměř milion korun z více než 30 milionů, které stavba stála.

Vnitřní prostory Čestného dvora jsou nově opravené, vzniklo zde zázemí pro účinkující, foyer a hlavně multifunkční sál se zásuvným hledištěm. Na některých místech se podařilo zachovat historické štukování a kompletně celá rekonstrukce se držela v limitech památkově chráněného prostoru.

Provoz theatronu odstartovalo Valdštejnské imaginárium 7. června slavnostním otevřením a úvodním představením spřáteleného Divadla Líšeň. Už první večer se tak sál naplnil k prasknutí. "Už jsme nevěřili, že se to někdy stane, ale máme velkou radost, že můžeme návštěvníky přivítat v novém zázemí Lodžie. Startuje se tím nová etapa činnosti v Lodžii a máme se ještě hodně co učit," uvedl ředitel Valdštejnského imaginária a kastelán Lodžie Jiří Vydra.

Ilustrační foto
Kvíz: Rumcajs, Manka, Cipísek. Znáte loupežnickou rodinku z lesa Řáholce?

Organizace Valdštejnské imaginárium zastřešuje dění v Lodžii od roku 2011. V loňském roce se jako jediný uchazeč zúčastnila výběroového řízení na provozovatele památky včetně nově zařízeného sálu a zvítězila. V Lodžii pořádá tradiční akce jako je Čarodění, Slavnost stromů, Divovánoce nebo festivaly Worldfest a Malá inventura. V dalším provozu bude ale Lodžie omezená kvůli podmínkám dotace Cesta Valdštejnských architektů. "Valdštejnské imaginárium, město nebo další zájemci mohou sál pro akce mimo dotační program využívat pouze čtyři dny v měsíci. Toto omezení trvá po dobu udržitelnosti, tedy pět let. Po zbytek týdne budou nové prostory přístupné veřejnosti v otevírací době Lodžie a budou sloužit pro ptřeby projektu Cesta valdštejnských architektů. Myslím, že je to dobrá cena za nový sál," doplnil Hamáček.

Práce na rekonstrukci Čestného dvora nadále pokračují, momentálně se pracuje na obnově části od průjezdu směrem do Libosadu. Zároveň také město připravuje projekt na kompletní opravu opadávající fasády Čestného dvora. Do budoucna se mluví také o úpravách v okolí Lodžie, mělo by zde dojít k výstavbě chodníků a vytvoření dalších parkovacích míst.