Týmy v celorepublikovém hlasování na www.zdrava5.cz obdržely v konečném součtu neuvěřitelných 346 718 hlasů.

Z Královéhradeckého kraje získaly nejvyšší počet hlasů a postupují tak do finále tyto týmy:
Kategorie Babycoolers (předškoláci MŠ): MŠ Nahořany
Kategorie Minicoolers (1.-3. třída ZŠ): ZŠ Pohádka Hradec Králové
Kategorie Midicoolers (4.-6. třída ZŠ): ZŠ Dobrá Voda u Hořic
Kategorie Maxicoolers (7.-9. třída ZŠ): Gymnázium Nová Paka

Kategorie Freecoolers (děti starší 15 let nebo smíšené týmy z dětských domovů nebo nízkoprahových zařízení): Komunitní centrum ZIP Hradec Králové.
Finále pro Čechy se koná v sobotu 6. června od 10 hodin v areálu Výstaviště Praha Holešovice. Národní finálové kolo však už bude mít jen jednoho vítěze za celé Čechy v každé věkové kategorii. Všechny tříčlenné týmy budou také ve finále soutěžit s jiným receptem, než se kterým uspěly v regionálním kole.

Porota bude opět hodnotit nejen složení a chuť pokrmu, ale i lákavý vzhled, jednoduchost přípravy a finanční nenáročnost surovin do 100 korun na 4 porce. Soutěžící budou také odpovídat na vědomostní otázky z oblasti správného stravování. Na výherce finále čekají kurzy vaření pod vedením špičkových profesionálů v oboru a pro další medailové pozice jsou připraveny lákavé dárky.

Kuchařská soutěž „Coolinaření s Albertem" je určena předškolákům z mateřských škol ve věku 6 let, žákům základních škol a klientům z dalších zařízení jako jsou dětské domovy nebo nízkoprahové a volnočasové kluby do 18 let. Jejím smyslem je osvěžit u dětí a mladistvých znalost zásad správné výživy a zároveň podpořit domácí přípravu jednoduchých pokrmů. Organizuje ji Nadační fond Albert prostřednictvím svého unikátního vzdělávacího projektu Zdravá 5. „Coolinaření s Albertem" je již třetí ze série talentových soutěží Zdravé 5. Více o pravidlech a termínech soutěže naleznete na www.zdrava5.cz/kucharska-soutez.   (tz)