V zámeckém parku starosta s přispěním kouzelníka vyčaroval klíč od města, který slavnostně předal Dětské pohádkové radě. Ta mu na oplátku slíbila, že se k Jičínu bude chovat hezky, dbát na dodržování pohádkových zákonů a v sobotu město v pořádku předá zpátky dospělým.

V následujících dnech centrum města ovládnou tvořivé dílny, divadla a koncerty. Nechybí ani tradiční jarmark s jídlem, řemeslnými výrobky a uměním. Navzdory kritice některých pravidelných návštěvníků zůstává i letos hlavní hudební program v Zámeckém parku. Podle pořadatelů je to i tentokrát praktické rozhodnutí, které je méně finančně náročné než dříve tradiční velké pódium na náměstí, navíc podporují místní podnikatele, kteří by mohli uzavřením Valdštejnova náměstí přijít o festivalové tržby. Vstup do Zámeckého parku se bude platit pouze v sobotu na hlavní hudební program. Většina zbývajícího programu je pro návštěvníky zdarma. Festival slavnostně zakončí sobotní večerní videomapping, který je letošní alternativou ohňostrojů, od kterých se kvůli důrazu na ochranu životního prostředí festival už několik let odklání.

Festival Jičín - město pohádky pořádá Nadační fond Jičín - město pohádky ve spolupráci s celou řadou partnerů a sponzorů včetně Města Jičín. První ročník se uskutečnil v roce 1991 a kromě zrušeného covidového ročníku v roce 2020 se pořádá bez přestávky už 32 let. Jedná se o nejstarší ryze dětský festival u nás, díky kterému Jičín získal přízvisko pohádkového města.