Nás zajímalo, jak tento způsob „obživy" vnímá výživová poradkyně Aneta Polívková z Nové Paky.

„Stravování ve fast foodech je velkým problémem dnešní uspěchané doby. Konzumací levných, nekvalitních, rozmrazovaných a vysoce zpracovaných potravin si zaděláváme na velké zdravotní problémy jako je nedostatek základních vitaminů a minerálů, obezita, kardiovaskulární choroby atd. Naše střeva i imunita opravdu trpí. Kupujeme si velké množství prázdných kalorií, přepálených tuků, cholesterolu, konzervantů, dochucovadel, soli a cukru. Co třeba u dětí tak oblíbené kuřecí nugetky? Obsahují pouze 50% masa, zbytek tvoří tuk, krevní cévy, nervy, zbytky kostí a chrupavek. A uvědomujete si, že ty krásné ovocné a čokoládové dorty jsou pouhé „čerstvě" rozmrazené polotovary plné barviv a chemie? Pokud nemáme jinou volbu a najíst v rychlém občerstvení se zkrátka musíme, vyberme takové pokrmy, které obsahují co nejvíce zeleniny například saláty, grilovaná zelenina, wrapy. Pokud potřebujeme maso, volme spíše grilované než smažené. A k pití vodu, pokud možno bez ledu. Světlem na konci tunelu může být skutečnost, že vzniká čím dál více zdravých fast foodů. K dispozici jsou vegetariánské, veganské, salátové, polévkové bary i stánky s čerstvě lisovanými šťávami. Možná bychom se měli více zamyslet nad celkovým životním stylem, více zvolnit, zhluboka dýchat, být v přítomnosti a užívat si každý den i minutu.

Rychlé jídlo může být i zdravé

Jíme za pochodu, což pro náš organismus není zrovna zdravé, přesto se nemusíme cpát jen pizzou, párkem v rohlíku nebo hambáčem, i když většině mladých lidí je tenhle způsob stravy vlastní. „Já miluju hranolky, pizzu, hamburgry, je to pro mě lepší jídlo než chodit do jídelny na obědy," svěřil se nám šestnáctiletý student Lukáš, který své kapesné proměňuje u rychlého občerstvení za „pochutiny" doby. „Začala jsem jíst zdravě, nosím si své svačiny místo oběda, třeba tvaroh a čerstvé ovoce. Chutná mi to a cítím se moc dobře," říká na své „rychlosváči" patnáctiletá Zuzka.

V jičínském bistru na Husově ulici si můžete koupit s sebou zdravou fazolovou nebo indickou tomatovou polévku, krémové soté s pastiňákem, saláty, sladké zákusky ze zdravých ovesných vloček nebo jen do ruky tortilu se zeleninou a tofu pomazánkou. Zájem o zdravé stravování má určitá část populace, potvrdil nám to majitel zařízení Roman Štefan. „Lidé spěchají, potřebují být rychle zasyceni, většinou si jídlo odnášejí do práce, z tohoto důvodu jsme nastoupili na systém bistra. Otevřeno máme rok a půl a klientela se nám ustálila. Chodí k nám zákazníci, který tento druh stravy postrádali. Jsme specifickým vegetariánským zařízením," vysvětluje Štefan k zdravé variaci rychlého jídla.

Anketní otázka: Využíváte stravování ve fast foodech?

Aleš Hlawatschke, Konecchlumí:

Za pochodu moc nejím neb to neumím. Při jídle rád čtu noviny a zatím jsem nenašel způsob, jak za pochodu najednou jíst a číst si noviny. Fast-foody mi tedy žíly netrhají, jen když musím podstoupit ubíjející návštěvu nějakého čurbesu (shluk více obchodů v jedné plechové boudě), tak se sám sebe ptám, kdy začnu toužit po usednutí ke stolečku na chodbě zmíněné budovy, baštit pizzu, se kterou si udělám „selfíčko".

Naďa Saifertová, Valdov:

Je to dobrý nápad,ale uvítala bych, kdyby ve fast foodu nabízely větší množství vegetariánské stravy. Jinak je to určitě nabídka jiného sortimentu, který by se mohl rozšířit třeba o etnická jídla. Jediný problém, který s tím mám,je hygiena. A to používání hygienických rukavic, protože ve spoustě zařízení se setkáváme s tím, že tou samou rukou berou prodavači peníze a podávají vám třeba párek v rohlíku.

Bohdan Čančík, Nová Paka:

K jídlu si vždy sednu, nejlépe s někým, doma určitě s rodinou. Fast foody využívám spíše výjimečně. Mám rád klasická jídla v pohodě.

Jana Benešová, Jičín:

Nevyužívám, protože ani nemám příležitost. Na obědy chodím do jedné ze školních jídelen, kde výborně vaří, takže jsem spokojena. Když jedu třeba do Prahy, beru si většinou svačinu sebou. Rychlé občerstvení mě rozhodně neláká, z mého pohledu je nezdravé. Přepálené tuky, smažená, tučná jídla nevyhledávám.

(kov, ap)