O tom rozhodne druhý ročník soutěže „Poštovní spořitelna Starosta roku“, jejímž mediálním partnerem je Deník vydavatelství Vltava-Labe-Press, a která jde nyní do finále.

Z 212 přihlášených kandidátů vybrala odborná komise pět nejlepších, kteří se utkají o titul starosty roku. Ve hře je finanční prémie ve výši 250 tisíc korun pro obec a Rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci.

O titul Poštovní spořitelna Starosta roku se letos uchází Ladislav Stalmach z obce Vír (kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou), Alena Presová z obce Milotice (kraj Jihomoravský, okres Hodonín), Eliška Formanová z obce Bukvice (kraj Královéhradecký, okres Jičín), Miluše Stržínková z obce Rouské (kraj Olomoucký, okres Přerov) a Josef Zámečník z obce Písečná u Žamberka (kraj Pardubický, okres Ústí nad Orlicí).

Finalisty čeká v průběhu října osobní návštěva sedmičlenné hodnotitelské komise složené ze zástupců veřejné sféry, neziskového sektoru, médií, Nadace VIA a Poštovní spořitelny.

„Hodnocení bude probíhat na základě rozhovorů s kandidáty a místními občany. Posuzovat se bude také celkový dojem z obce, její rozvoj, elegance a upravenost,“ vysvětlil Petr Jaroš, výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny.

Bukvickou starostku navrhla do soutěže Eva Valterová, která v obci s manželem už třicet let chalupaří. „O klání jsem se dozvěděla z Jičínského deníku. Na internetu jsem si našla podmínky soutěže i přihlášku. Vše jsem vyplnila a obešla obyvatele, aby se mohli podepsat. Ze 138 tak učinilo 119.“

„Jsme v obci už přes třicet let, tak dokážeme posoudit, co se zde udělalo. Obec jednoznačně vzkvétá a rozvíjí se kulturním a společenským životem. Zásluhu na tom má naše starostka, ale i místostarostka a celé zastupitelstvo. Paní starostka je takovým místním andělem pro občany Bukvice: pomáhá lidem zajišťovat technické dokumentace, zabezpečuje odvoz nemocných k lékaři, nakupuje starším občanům, systematicky vede kompletní fotografickou dokumentaci veškerého dění v obci, zkrátka Bukvičtí nedají na svou starostku dopustit. Dalo mi hodně práce dát všechny materiály dohromady, ale určitě to stálo za to. Vždyť máme naši paní Elišku ve finále,“ líčí nám Eva Valterová.

Starostka Eliška Formanová byla nominací zaskočena. „Překvapilo mě to, ale samozřejmě podpora místních obyvatel mě moc potěšila. V úterý k nám přijede komise, tak uvidíme. Když nic jiného, alespoň jsem pomohla zviditelnit naši obec i kraj,“ dodává.

(kov, tm)