Pokud ČEZ skutečně takto dramaticky zdraží, půjde o rekordní meziroční nárůst velkoobchodních cen. Loni se velkoobchodní cena elektrické energie zvýšila o necelých sedmnáct procent.
Pro konečné spotřebitele to samozřejmě znamená zdražení, i když ne o plných 24 procent. „Tato takzvaná silová energie tvoří asi 40 procent konečné ceny pro spotřebitele,“ uvedl Alan Svoboda, manažer energetické společnosti. To znamená, že loňský nárůst velkoobchodní ceny spolu se zvýšením poplatků, které určuje Energetický regulační úřad, nakonec v průměru představoval navýšení konečné ceny energie o 7,9 procenta.
Nyní proklamovaných 24 procent by se hrubým odhadem projevilo až desetiprocentním růstem pro koncového uživatele.

Průměrné zvýšení

Jak se vlastně projevil nárůst z loňska? Průměrně se měla cena elektřiny zvýšit o 7,9 procenta. To je však jen průměr. Domácnosti, kde se elektřina používá i pro vytápění nebo ohřev vody, zaplatí od Nového roku mnohem více.
Tvrdí to analýza, kterou si nechal zpracovat stavebnický server www.tzb-info.cz. Ten po loňském ohlášeném zdražení upozornil, že nárůst ceny elektřiny u některých sazeb činí více než 25 procent, i když průměrné očekávané zdražení bylo necelých devět procent.
Tentokrát ovšem situace není tak vyostřená. Nejvíce, o 13,5 procenta, podraží elektřina odebíraná za takzvanou dvoutarifovou sazbu ve víkendovém režimu, tedy D61d. Typická domácnost v této sazbě spotřebuje 600 kilowatthodin ve vysokém tarifu a 7500 kilowatthodin v nízkém tarifu, a tak si na příští rok namísto necelých 16 tisíc bude muset připravit o dva tisíce navíc. Jedna z nejběžnějších sazeb D45d, kdy domácnost proudem topí, se zvedne o 8,3 procenta, což je o cca 3,5 tisíce víc než letos.