Žádné velké luxusní prostory. Žádné extra výdělky. Zato velká láska ke zvířatům a motivace pomáhat. Tak by se dala popsat činnost Ivany Erbanové, která ve městě provozuje malý charitativní obchůdek na pomoc útulkům. Zdálo by se, že její podnikání musí být jednoduchou záležitostí a někdo by si mohl myslet, že má krámek spoustu úlev. Opak je ale pravdou.

Stejně tak jako ostatní malo a velkoobchody musí mít od začátku března Erbanová elektronickou evidenci tržeb. Ani přes tuto nečekanou překážku se ale své práce, která je i jejím koníčkem, nechce mladá žena vzdát. „Obchod jsem zakládala ze své vlastní vůle v roce 2012, kdy jsem se začala zajímat o dění v útulcích. Nejdříve jsem prodávala přes facebook jen drobné předměty jako například šperky. Brzy na to se projekt stal součástí občanského sdružení Beky a výtěžek putoval na soukromé útulky do celé republiky," seznamuje se svou činností maminka tříletého chlapce.

Poté, co se sdružení změnilo na neziskovou organizaci Pet Heroes a byl vybudován azyl pro handicapované psy a kočky, finance putují především tam. Peníze jdou rovněž do osvětového programu Nekupuj, adoptuj, jehož cílem je podpora adopcí zvířat z útulku. Evidence tržeb celou činnost komplikuje a jak to bude dál zatím není úplně jisté. Kromě kamenného prodeje Ivana Erbanová provozuje eshop a v létě se zúčastňuje různých akcí se stánkovým prodejem.

A právě tam může být EET opravdovým kamenem úrazu. „V prodejně jsem s pořízením pokladny zas až takový problém neměla. Internet tu zavedený byl. Eshopu se evidence netýká, jelikož platby probíhají předem na účet. Náklady na pořízení byly i tak celkem vysoké, protože jsem potřebovala kasu, která bude přenosná. Další částka padne na mobilní data, které jinak nevyužívám. Přijde mi to docela nesmyslné, protože mám tak šest akcí za rok a kvůli tomu si budu muset internet do mobilu pořídit," říká žena a dodává, že EET ji do budoucna nic nepřinese a jsou s tím spojené akorát další, zbytečné starosti.

Majitelka obchodu se bojí odlivu zákazníku u stánkového prodeje. „Kasa nás bude strašně zdržovat. Pokud se začnou tvořit dlouhé fronty, obávám se, že to zákazníky může odradit. Jednoduše, když někdo uvidí hodně lidí, kteří dlouho čekají, tak si řekne, že mu to za ten čas nestojí," dělí se o své obavy Erbanová.

Spolek, pod který obchůdek spadá, má několik členů i v Praze, kde je jeho hlavní sídlo. Prodejna zde ale není. Členky se i tak občas zúčastňovaly některých akcí, kde výrobky jičínského krámku prodávaly. To teď už asi nepůjde. „Holky jezdily třeba na dvě až tři akce za rok. Dohodly jsem se, že to letos zatím necháme být, jelikož se nám kvůli tomu kasu do Prahy opravdu nevyplatí pořizovat. V záři je ale v hlavním městě jedna velká akce, které bychom se chtěly zúčastnit. Doufám, že to do té doby zvládneme vyřešit," věří mladá prodavačka.

I přesto, že evidence tržeb sebou přinesla starosti navíc a s jejím provozem jsou spojené náklady navíc, Ivana Erbanová se zdražovat nechystá. A uzavření prodejny také rezolutně odmítá. „EET mě určitě neodradí. Už tak mělo velký dopad. Zkuste se třeba projít po centru. Obchody, které tady byly nějakou dobu a měly třeba i dvacetiletou historii, kvůli EET skončily. Nebylo jich mnoho, ale pár jich je. A mě to vadí a mrzí mě to. Podle mě mají malé krámky svou duši a je škoda, aby vymizely úplně jen proto, že jim stát tak trochu podkopává půdu pod nohama. Řekla jsem si, že budu za svůj obchůdek bojovat. Zjistila jsem si veškeré informace a stále se snažím v oblasti evidence tržeb vzdělávat," konstatuje Erbanová a pokračuje: „Projekt jsem budovala dlouho, má už pětiletou tradici a bylo by škoda to jen tak skončit," ujišťuje milovnice zvířat.