Úplně zdevastovaná nádraží v regionu asi neobjevíme, ale spoustu takových, kterých se dlouhá léta nedotkla modernizace, ano. Čtenáři poukazují na zastaralé nádraží v Nové Pace, punc novodobosti by si zasloužil i jičínský perón, i když nádražní hala je s Procházkovými obrazy unikátní.

Uzlová železniční stanice Stará Paka prošla v roce 2O12 – 2013 rozsáhlou rekonstrukcí za 383 milionů korun, která výrazně zkrátila doby pro přestupy mezi vlaky z celkem pěti směrů.

Význačná renovace se ale bohužel nedotkla nádražních budov, i když na jejich opravu apelovala zdejší radnice. „Jsem šťastná, že kolejový svršek je opraven, ale když se podívám na nádražní budovy, tak jsem zklamaná. Ale to jsou zase majetkové problémy," řekla při ukončení stavby v roce 2013 starostka obce Věra Hlostová.

Jaroslav Špína z Regionální správy majetku Českých drah, které jsou vlastníkem staveb, nám před třemi roky vysvětlil, že s opravami se tu nepočítá.

„Ekonomicky nám to nevychází. Je zde sice velký dopravní uzel, ale lidé se tu nezdržují, a tak by ani nevyužili doplňkové služby. Není zájem ani o prodej novin, ani o pronájem restaurace. Cestující najdou zázemí ve vstupní vytápěné hale, dostupné jsou veřejné toalety a peronní přístřešky." Jak jsme zjistili, za téměř tři roky došlo k malému posunu, budovy byly opatřeny novým nátěrem a funguje zde rychlé občerstvení.