„Myslím si, že je to celkovým životním stylem a dobou. Dříve byli lidé schopni na nějaké věci čekat dlouho, dnes mají vše hned pod nosem a na počkaní – sex, movité i nemovité věci. Je to příliš uspěchaná doba," zamýšlí se na facebooku nad důvody stoupajícího počtu rozvodů Zdena Adolfová a pokračuje: „Všude jsou vidět negativní věci, například ve zprávách. Neumíme šetřit. A to nejen penězi, ale i slovy. Babička říká, že dřív, když se chtěli s dědou pohádat, tak šli nejdříve každý jinam a až když „vychladli", šli si o tom v klidu promluvit," vzpomíná na slova své babičky respondentka, podle které se dnes vytrácí běžné lidské hodnoty.

„Lidé na sebe hned křičí. Takže si myslím, že chybí úcta k druhému člověku, tolerance jiného názoru, slušné vychování, čekání na odpuštění, snaha porozumět jinému názoru a hlavně komunikace. Lidé spolu neumí mluvit. Zní to jako klišé, ale myslím, že to tak je. Nejsem provdaná, s tatínkem dcerky „žijeme na hromádce", ale i tak si myslím, že sňatek má cenu. Jako se vším, má to své klady i zápory," uzavírá mladá maminka.

MŮŽE TO FUNGOVAT
Podobného názoru je i Dana Lhotová. „Vztahy se rozpadají mnohem častěji, protože je mnohem snažší při prvním velkém problému jít od sebe, než spolu problém vyřešit. Je to i věkem. Mladí se rozvádějí častěji než starší, a tam to je pak o životních zkušenostech," dělí se o svůj názor. Dana Lhotová si ale i přes svoji negativní zkušenost myslí, že manželství má svůj smysl. „Aby sňatek vydržel, chce to však vzájemnou úctu, toleranci a lásku. Pak si myslím, že je šance, aby spolu dva vydrželi celý život," věří.

SLOVO ODBORNÍKA 

Co ale dělat, když už přijde krize,ze které neznáme východisko. Je opravdu řešením vzdát se a jít raději od sebe? Co poradí párům Dana Černá, sociální pracovnice Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, zařízení Centra intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje? 
 „Rozhodně nestačí říct nedělejte to, nechte toho a tím je problém vyřešen. Takto to opravdu nefunguje. Lidé čekají jasnou radu a bývají někdy zklamaní, že ji hned nedostanou," popisuje zkušenosti z poradny a přidává konkrétní případy:

„Když přijde muž a řekne, že je nevěrný, tak těžko stačí říct nebuďte. To mu může říct každý. Je potřeba problém a situaci více rozebrat. Nebo proč jsem žárlivá, kde se to ve mně vzalo a podobně." Formy řešení a průběh jsou různé. „Jedná se o poradenství, edukace, návrhy a návody řešení situace, osvětlení problémů, proč k nim dochází," odpovídá Dana Černá a dále vysvětluje: „Hledají se důvody, na čem lidé chtějí pracovat v poradně, co jim vadí, co je překážkou. Jestli stačí poučit nebo problém je hlubší, pak přichází terapie."

PROBLÉMY V DĚTSTVÍ
Potíže mají často kořeny v rodinných životech, například v dětství, kdy je některé situace velmi negativně ovlivnily a silně zapůsobily. Málokdy se zjeví problémy znenadání. Jaký je nejlepší recept, aby rozvodová statistika neměla stále tak mrazivá čísla?

„Vzájemně si naslouchat, komunikovat, poslouchat, co druhý říká. Dnes bývá trendem, že si každý jede jen to svoje a na druhé se neohlíží nebo nevnímá, ve stylu, ona si něco pindá, tak ať. Více se tolerovat, řešit věci společně," radí Dana Černá.    (jb,paf)