Konkrétně posílat ve stejném věku do starobního důchodu úředníky jako řidiče autobusů, horníky, slévače, zedníky nebo tesaře a klempíře? Upřímně řečeno, neumím si představit, jak pětašedesátiletý pokrývač hbitě balancuje po střeše dvoupodlažní vily a mění krytinu, nebo zdravotní sestru, jak ve stejném věku běhá mezi pacienty chirurgického oddělení nebo obsluhuje seniory v léčebně dlouhodobě nemocných.

Naši poslanci ale mají zcela jiný pohled na věc a bude to asi i tím, že mnozí z nich nikdy nedrželi v ruce lopatu. Nemohou se proto ani divit, že obyčejný lid s jejich verdiktem většinou nesouhlasí.

„Pro mě je důchodový věk pětašedesát let v nedohlednu. Prodělala jsem těžkou nemoc, absolvovala chemoterapii, radioterapii a jsem ráda, že mně zaměstnavatel umožnil nadále pracovat. Já půjdu do důchodu v dvaašedesáti letech, tedy v roce 2024, i tak je to pro mě daleko," vypráví Zdena Richterová z Ostružna, která celý život pracuje v zemědělství.

„Ženy mého věku jsou zvyklé pracovat. Měly jsme brzo děti, poté hned nastoupily do práce. Nyní mají mladí lidé možnost dlouho studovat, později zakládají rodinu. Pro ně je tato hranice reálná, ale to nemluvím o těžce pracujících, protože to je úplná jiná kategorie. Pro ně je to také nereálné. Vidím to i u nás v zaměstnání, pětapadesátileté ženy už těžko stíhají to, co třicetileté," porovná Richterová, podle které se nedá srovnávat minulost se současností.

„Mluvila jsem o tom se spoustou lidí, podle nich je pětašedesátiletá hranice odchodu do důchodu vysoká," pokračuje Zdena Richterová, která původně ošetřovala krávy, kachny, slepice, nyní pracuje jako zootechnička.

Vaše názory

Jičínsko – Otázky ohledně odchodu do důchodu jsme položili i uživatelům facebooku. Přinášíme některé z nich, jinak s námi můžete diskutovat pod tímto článkem nebo na facebooku.

Bohdan Čančík, jednatel sboru Jednoty bratrské Nová Paka
Schopnost pracovat do 65 let souvisí s fyzickým a duševním zdravím. Jde hlavně o to, abychom vychovali mladou generaci k práci, aby se zase naši lidé nebáli pracovat a uměli to ve všech oblastech života. Pak budeme jako společnost schopni se do budoucna uživit a udržet si i psychické zdraví. Většina lidí by určitě šla do důchodu co nejdříve. Ovšem pracovní režim zase člověku napomáhá kondici si udržet. Proto někteří pracují i v důchodu. Dnes s touto hranicí nemám problém, uvidí se, až se k ní přiblížím.

Aleš Hlawatschke, starosta Konecchlumí
Zastropování odchodu do důchodu je bohužel již mnoho vládně opakující se populistický evergrýn. Hranice 65 let je dle mého absolutní strop, možná i trochu přes hranu… Rozumím, že je to neustále koloběh kolem financí na tento účel potřebných, ale neprovést patřičné kroky a místo toho hranici neustále posouvat, to považuji za lidský hyenismus, resp. neúctu k lidskému žití. Jsem v souladu s tím, ať se na 'podzim života' finančně lidé předpřipraví, ale v absolutním nesouladu jsem se stavem, kdy by toto mělo být konáno jen proto, že stát navýší důchodovou hranici, které nebude možné dosáhnout aktivním životem, ale potupným čekáním v práce neschopném stavu. Opakuji, je třeba přestat si hrát s populismem, začít s realismem a naše generace musí být v tomto pohlcena optimismem.

Šárka Šandová, ředitelka Gymnázia Hořice
Posunutá hranice odchodu do důchodu pro mě přijatelná je. Žije se jinak, opravdové stáří přichází později a možnost předčasného důchodu zůstala. Starší člověk může svou moudrostí, dospěl-li k ní, a svými zkušenostmi velmi obohatit své okolí. Otázkou je, jestli si toho jsme vůbec vědomi.

Helena Hronová z Lázní Bělohradu: Vše asi vystihuje věta: Všeho s mírou.

Tomáš Frank Jozífek: Já mám pocit, že si z nás dělají politici už dlouhé roky legraci. Svoboda se plíživě omezuje, věk odchodu do důchodu prodlužuje a politik si přidává a přidává. Důchodcům desetikoruny, sobě tisíce.

Jana Doubková: Člověk si nesmí pořád říkat – jo, už bych byla pár let v důchodu, kdyby tu hranici stále neodsouvali. Naše maminky a většinou i babičky byly v 55 letech, což byla dříve hranice odchodu do důchodu při dvou vychovaných dětech, už mimo pracovní proces. Já se třemi dětmi bych dříve, za minulého režimu, šla do důchodu v 54 letech, což je myslím k nám ženám milosrdné.

A na závěr krátký vtípek, kolující po internetu: Den odchodu do důchodu bude stanoven přísně individuálně, a to v den úmrtí pracovníka.