„Mezi těmi, kdo se pohybují v jičínském dění, nepochybně není nikdo, kdo by energickou, ochotnou a vždy přívětivou „Blážu“ neznal. V akcích, které se v Jičíně konají, plní nezastupitelnou roli, protože jim poskytuje svůj důvtip, rozum, ochotu a schopnost nadchnout ostatní. Schopnost mediátora, který přirozeně umí ubrušovat hrany ve vztazích, její zručnost i umění improvizovat činí z Blaženy Bohuňovské mimořádnou osobnost města Jičína," popsal oceněnou sokolku a vyzdvihl její přednosti mluvčí jičínské radnice Jan Jireš..

Na festivalu Jičín – město pohádky vyrostly již generace obyvatel Jičína. Každoroční Pochod za Rumcajsem přiláká tisíce turistů všech generací. „TJ Sokol Jičín je organizace, jež také dnes láká mladé, kteří se chtějí stát cvičenci. Paní Bohuňovská i dnes dochází na cvičení, a tak je nadále v povědomí i té nejmladší generace. Když byla v roce 1989 obnovena činnost tělovýchovné jednoty, zapojila se a stala se členkou výboru Sokola jako hospodářka. V roce 2003 se stala starostkou TJ Sokol. V této funkci uplatnila své organizátorské schopností a osobně zajištovala pořádání šibřinek, nábor žáků a účast cvičenců na sokolských sletech," popisuje Jan Jireš a dodává, že aktivně pečovala o objekt sokolovny, který již tehdy pro svůj zhoršující se stav vyžadoval pozornost, a za jejího vedení se povedly dílčí stavební rekonstrukce, mimo jiné výměna oken či oprava střešní plechové krytiny.

Česko zpívá koledy 2023, Valdštejnovo náměstí v Jičíně
Česko zpívalo koledy i v Jičíně. Vánoční atmosféru podpořil svařák a sbor ZUŠ

V případě festivalu Jičín – město pohádky je známa jako správkyně materiálového skladu, který vydává potřebné materiály pro dílničky a další součásti festivalového programu. Má výrazné slovo u restauratérů, kteří jako partneři poskytují stravu pro vystupující v rámci festivalu. „Ale její největší přínos je právě v těch drobnostech, které se nedají vypsat. Každý pořadatel kulturních akcí to zná. Jsou to vždy nepředvídatelné drobnosti, jež se musí vyřešit, aby se akce vydařila," připomíná v tiskové zprávě mluvčí.

Předávání Ceny města se uskutečnilo tradičně během galavečera v Porotním sále Valdštejnského zámku. O hudbu se postarali hrou na klavír a housle manželé Krčmárikovi, pedagogové ZUŠ J. B. Foerstera. Na galavečeru se také uskutečnilo tradiční předání kroniky města za rok 2022 z rukou kronikářky Marie Faruzelové. O udělení Ceny města i letos rozhodlo Zastupitelstvo města na základě doporučení speciální komise a usnesení Rady města. Nominace osobností přichází od spolků a řadových občanů.

S využitím tiskové zprávy.