Druhá jičínská ZŠ: Nejdříve školička, pak zeleň
Jičín – Základní škola Husova má již potvrzenou rekonstrukci malé školičky. Ta však není jedinou bolístkou komplexu. Finanční injekci budou rovněž potřebovat zahrada, dvůr a hrací plochy.
Přinejmenším zeleň by se obnovy mohla dočkat v příštím roce. Záleží na vůli zastupitelstva a na úspěchu žádosti o dotaci.
Město má zpracovaný projekt na kompletní revitalizaci a rekonstrukci areálu Základní školy Husova. Počítá s obměnou dřevin, vylepšením hřišť o moderní povrchy a jejich zabezpečením, ale i s výstavbou učebního amfiteátru ve spodní části zahrady, šedesátimetrovou běžeckou dráhou a podobně. Plán dokonce počítá s ponecháním místa při spodní části cihlové zdi pro budoucí tělocvičnu.
Jedná se tedy o komplexní projekt, nevýhodou jsou ale náklady. Kvůli nim lze očekávat, že se stavební práce neuskuteční naráz, nýbrž po etapách v rozmezí několika let. Především realizace zmiňované tělocvičny je otázkou vzdálenější budoucnosti.
Ředitel školy Roman Mareš má v prioritách jasno. Číslo jedna má rekonstrukce školičky, jejíž stav je podle pedagogů nevyhovující. „Nelze se věnovat okolnímu prostoru, dokud školička nebude v pořádku," uvedl Roman Mareš k rekonstrukci, která bude stát zhruba osm milionů Kč a během níž budou vyřešeny místnosti pro první ročníky tak, aby třídy už nebyly průchozí.
Střípek z celku
Zatímco oprava školičky se uskuteční v příštím roce, k úpravám venkovních prostorů se ještě vyjádří zastupitelé. Prozatím není v plánu provést celkovou obměnu, nýbrž pouze revitalizaci zeleně.
I tak se cena bude pohybovat okolo 1,5 milionu korun. Odbor životního prostředí se na revitalizaci zeleně na školní zahradě pokouší získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Příspěvek by mohl pokrýt až 75 procent nákladů. Pokud budou zastupitelé nakloněni a městský úřad v žádosti o dotaci uspěje, práce budou rozděleny do letošního a příštího roku.
„Některá zeleň se odstraní, ta důležitá se zvýrazní, aby vynikla. Ještě nemáme ani akceptaci žádosti. Lze ale očekávat, že ji získáme, peníze v operačním programu jsou," vysvětlil radní Ladislav Brykner.
„Jedná se o pokácení nevyhovujících stromů z hlediska zdravotního stavu a odstranění nadměrně hustého a nevzhledného podrostu. Následovat bude nová výsadba keřů a stromů," sdělila Deníku Vladimíra Smolíková z jičínského odboru životního prostředí.