Už jsou to čtyři dny od neohlášeného nočního tuningového srazu na Valdštejnově náměstí, stopy po rozpálených pneumatikách však v okolí korunovační kašny zůstávají. „Technické služby včera zametacím vozem odstranily část škod, ale šmouhy jsou stále velmi silné. Bude nutné najmout odbornou firmu a právě poptáváme cenu," potvrdil mluvčí jičínské radnice Jan Jireš. Přesná výše škody zatím není známá, záležitost je nyní ve fázi řešení a vyčíslování. „Že škody přesáhnou hranici 10 tisíc korun, je velmi pravděpodobné," dodal Jireš.

Zdroj: Deník/ Kateřina CHládková

Od neděle se kauze drifterů věnuje také policie, která ze strany občanů čelí obvinění z pomalé reakce v čase konání autosrazu. Město Jičín na svém Facebooku zveřejnilo vyjádření Policie ČR, ve kterém svůj postup komentují. „Všechny policejní hlídky v Jičíně i v blízkém okolí, tedy dostupné hlídky, v předmětném čase konání srazu zasahovaly mimo Jičín u akutních případů s fyzickým násilím, agresivitou, převozem agresora či u neodkladného pátrání po osobě. Na Valdštejnovo náměstí postupně dorazili tedy policisté až z Nové Paky a Sobotky, a to v době, kdy vozidla již opouštěla náměstí a na místě již nedocházelo v tu dobu k protiprávnímu jednání," sdělila policie.

Přivolané posily nadále monitorovaly odjezd vozidel svolaných skupinou Prague_Brikule z města i jejich další pohyb na území Královéhradeckého kraje. „Další přivolané hlídky už monitorovaly případné odjezdové trasy tuningových vozidel z Jičína tak, abychom zabránili případnému dalšímu páchání protiprávního jednání v dalších částech našeho kraje," stojí v hlášení.

Následky nočního driftování na Valdštejnově náměstí v Jičíně.
Drifteři z Jičína: Lidé z oken křičeli, že nás milují. Nikdo nás nezastaví

V následujících dnech si policie předvolá všechny zjištěné provozovatele vozidel k podání vysvětlení. Ve správním řízení by jim mohly za protiprávní činnost hrozit tučné pokuty. Pro další vyšetřování policisté uvítají i další videa a fotografie, které by mohly pomoci s identifikováním konkrétních řidičů a s jejich potrestáním. Na vyšetřování spolupracuje Policie ČR s Městskou policií Jičín.

Zdroj: Facebook Taxi Nonstop Jičín a Okolí

Policisté i strážníci čelí od neděle ostré kritice veřejnosti. Schytávají ji také policisté v Praze, kde si stejná skupina pletla Nuselský most nebo Václavské náměstí s natáčecím placem kultovní filmové ságy Rychle a zběsile. Policejní prezidium se k akci odmítlo vyjádřit, podle krajského ředitelství v Královéhradeckém kraji však policisté reagovali standardně a podle momentálně dostupných informací.

„Na závěr je nutno zmínit, že jsme stejně jako kdykoliv jindy, reagovali v čase na všechny poznatky, které jsme v průběhu noci získávali. Informace o konání srazu v našem kraji jsme s dostatečným předstihem neměli, jinak bychom nastavili včas adekvátní opatření, jako to činíme vždy," uzavřela policie zprávu.


Nahrává se anketa ...