"O odstranění soch se mluví už dlouho, ti chudáci u Knížete totiž už dávno nepřipomínají postavy, které mají představovat. Nyní řešíme, čím sochy nahradit," říká vedocí Městského informačního centra (MIC) Radka Tobolková. Vodník, čerti, rybář a víla jsou nedílnou součástí oblíbené Cipískovy stezky, kterou v letošním roce čekají radikální změny.

S datem spotřeby se u dřevených soch podél cyklostezky počítalo. V zimě roku 2007 je vytvořil řezbář Ivan Šmíd ze zbytku pokácených jasanů ztepilých. Přestože je jeho dřevo poměrně houževnaté, vystavené vlkéhomu prostředí, škůdcům a houbám nevydrží příliš dlouho. Sochy tak začaly trouchnivět a hniloba narušila nejen bezpečnost, ale také jejich estetickou funkci.

Místostarosta Jičína Jan Jiřička potvrzuje, že stav skupltur je velmi špatný. "Přirozeně se sochy začaly rozpadat, jak dřevo hnilo. Uvidíme, až vršky soch odřízneme, jestli se nám rozpadnou. Teoreticky by se daly ještě využít, ale spíš odhaduji, že je budeme muset rovnou spálit," doplňuje. Na místě zůstanou 70 centimetrů vysoké pařezy. Ty nadále poslouží jako domov vzácného nosorožíka. Právě to byla podmínka krajského úřadu, který po několika letech vyjednávání udělil souhlas s likvidací soch.

Miletín se připojil k řadě měst na Jičínsku, která ochotně vytvořila v obecních prostorách ubytování pro uprchlíky. Na finance a materiál se skládají místní.
Třicet let dopisování vyústilo v pomoc. Miletín přijal první rodinu z Ukrajiny

Odstranění pohádkových bytostí, které momentálně více připomínají hororové výjevy, se ale pojí s dalšími otázkami. "Sochy podél Knížete jsou součástí úkolů, které turisté plní v rámci Cipískovy stezky. Připravujeme její obnovu, oslovili jsme také řezbáře, který nám vyrobí nového vodníka. Takže o pohádkové postavy u rybníka návštěvníci nepřijdou," říká Tobolková.

Cipískovu cestu čekají změny

Cipískova stezka, která vede z centra města procházkou okolo Cidliny, Knížete, nemocnice a sochy draka zpět na Valdštejnovo náměstí, se v letošním roce částečně změní. "Chceme, aby byla pro turisty příjemnější. Současná trasa okolo nemocnice je v letních vedrech úmorná, vymysleli jsme proto jinou trasu Zámeckým parkem a podél Cidliny tak, aby vedla více přírodou," vysvětluje Tobolková.

Kulturní zařízení města Jičína, kterých je MIC součástí, požádala o dotaci z Libereckého kraje, který má na starost oblast Českého ráje. V následujících týdnech by se mělo rozhodnout o udělení dotace. Pokud ji Jičín nezíská, počítá se s financemi z městských zdrojů.

Podle Tobolkové ovšem obnova Cipískovy stezky znamená, že bude trasa letos na jaře pro turisty nepřístupná. "Počítáme s tím, že v dubnu a květnu budeme opravovat a instalovat tabulky a tisknout materiály. S prvním prodlouženým víkendem v půlce června už by ale mohla být nová stezka pro turisty připravená," doplňuje.

Ilustrační foto
Před zraky rodiny náhle zkolaboval. Život mu zachránili sobotečtí policisté

Co vznikne podél rybníka Kníže namísto dřevěných pohádkových soch, je zatím v jednání. Podle Jiřičky oslovili radní kulturní komisi a komisi pro cestovní ruch, aby doporučily, jak lokalitu zvelebit.