Že řidiči sanitek odvádí záslužnou práci a jsou lidmi na svém místě, znovu ukázala dramatická událost, ke které došlo ve středu 19. října v hořické Husově ulici. Rychlá reakce a odvaha řidiče sanitky Dopravní zdravotní služby Valášek Tomáše Sedláčka zabránila tragédii.

„Z kouřícího domu v Husově ulici vyvedl malé vyděšené děvče, čímž mu tak velmi pravděpodobně zachránil život a předešel velkému neštěstí,“ popisuje událost vedoucí hořického oddělení cestovního ruchu, kultury a sportu Dominik Palm.

Petr Jirout předal Nicholasovi, Lubomírovi a Monice šek na 14 tisíc korun.
V létě v Chrudimi zachránil holčičku z vody. Teď pomáhá nemocnému Nicholasovi

Tomáš Sedláček projížděl Husovou ulicí na křižovatce u Batalionu úplnou náhodou. Okolo páté hodiny odpoledne se se sanitkou vracel do garáže, když si všiml kouře linoucího se z okna domu. Zachoval duchapřítomnost a na nic nečekal. Okamžitě zastavil a vyrazil do vinárny v přízemí domu, aby obhlédl situaci. V krámku zjistil, jak se dostane do bytu, a hned běžel dovnitř.

„Stála jsem na křižovatce a saniťák zrovna vyjížděl z parkoviště lékárny. Hned jednal a pán u toho domu už volal hasiče. Snažila jsem se honem uhnout, ať nepřekážím. Byli úžasní,“ popisuje situaci očitá svědkyně Lucie Kerhátová.

Dramatická událost naštěstí díky rychlé reakci přítomných mužů dopadla dobře.Dramatická událost naštěstí díky rychlé reakci přítomných mužů dopadla dobře.Zdroj: Martin Navrátil

Vystrašená holčička se snažila požár uhasit

Uvnitř v bytě Sedláček uviděl hořící oheň na kuchyňské lince, hasičům volal už cestou do schodů. „Asi dvanáctiletá holčička byla v bytě sama, dostala hlad a tak si chtěla něco uvařit. Ale zapomněla vypnout sporák a olej v hrnci vzplál. Chytly skříňky i kuchyňská linka," popisuje scenérii v bytě Sedláček.

Holčička byla v době požáru v bytě sama, rodiče byli v práci. Podle Tomáše se požár snažila uhasit. „Panikařila a chvilku tam pobíhala. Tak jsem ji popadl a vyvedl ven. Trochu se nadýchala kouře, ale jinak byla v pořádku," dodává. Cestou dolu už slyšeli houkačky hasičů a krátce na to dorazil také otec dívky.

V sobotu se davy rybářů sešly k výlovu na hrázi rybníka Šibeňák v Jičíně.
OBRAZEM: Kapři, amuři, cejni. Rybáři vylovili jičínský Šibeňák

Rychlou a odvážnou reakci saniťáka oceňuje vedení města, lidé z hořické veřejnosti i jeho kolegové.

Podle statistik Hasičského záchranného sboru České republiky při požárech ročně zemře více než stovka lidí, jen za loňský rok to bylo celkem 110 lidí, z toho 90 v přímé souvislosti s požárem. Dalších 1 121 lidí utrpělo zranění. Okolo 1 300 lidí se každý rok podaří z požáru zachránit.

„Většina lidí má o profesi řidiče zkreslené představy. Nechci ani domyslet, co by se mohlo stát. Moc Tomášovi děkuji za jeho odvahu a jsem na něho velice pyšná. Přeji si, aby obyvatelé Hořic věděli, že i řidiči ‚obyčejných‘ sanitek jsou lidé na svém místě,“ chválí mladého kolegu dispečerka Ilona Pokorná.

„Hodně lidí nám gratulovalo, jsem rád, že oceňují naši práci a službu, kterou tu vykonáváme. Rád jsem pomohl, proto tu práci dělám," dodává mladík. V rámci své práce se už ocitl u několika dopravních nehod, u takového požáru prý ale byl poprvé.

Ačkoliv zahoření uprostřed kuchyně zakouřilo celý byt, podle hasičů ze Sboru dobrovolných hasičů Hořice se podařilo předejít výrazným škodám. „Okolo 16:45 hodin jsme vyjeli na požár v rodinném domě na Husově ulici. Požár byl naštěstí rychle zlikvidován, a nedošlo tak k větším škodám,“ komentují událost na sociálních sítích, kam také přidali fotografie ze zásahu, ze kterých lze usoudit, jak malý krůček od tragédie obyvatelé bytu byli.