Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán odmítá podporovat Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Důvodem je podle něj krajně nevhodné vystupování předsedy svazu Jaroslava Vodičky. „Jeho vyjádření a jednání se neslučují s politickou kulturou naší demokratické země. Navíc z ČSBS se postupem času stala politická organizace, která už nehájí své původní poslání - boj proti režimům, které utlačovaly náš národ,“ vysvětlil Štěpán s tím, že svaz letos Královéhradecký kraj o dotaci ani nepožádal.

V Hradci spolupracují s místním sdružením

Zatímco pozice kraje je jednoznačná, jednotlivá města přistupují k ČSBS rozdílně. Hradecký primátor se vymezuje proti vedení svazu, s místním sdružením ale spolupráce funguje korektně. „Pokud tedy město bude ČSBS v tuto chvíli jakkoli podporovat, tak výhradně činnost místního sdružení,“ řekl Deníku mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář. Hradecké sdružení ČSBS se od vedení svazu jasně distancovalo už v listopadovém prohlášení. Spolupráci s městem si předseda Luboš Groh pochvaluje. Naopak ho mrzí chladný přístup hejtmana. „Staví se k tomu tak, že jsme součástí toho Vodičkova týmu, což není pravda. My jsme se od vedení ČSBS jasně distancovali a bojujeme proti němu,“ vysvětlil Groh. Sám věří, že na konferenci 3.června se podaří zvolit nové celostátní vedení ČSBS. „Pokud budou zvoleni stejní lidé, bude to katastrofa,“ uvedl Groh.

V Jičíně má lepší pozici jiný spolek

Poprvé po dlouhých letech letos nedostane ČSBS dotaci v Trutnově. „Svaz pro nás ztratil důvěryhodnost, díky krokům jeho vedení,“ oznámil starosta Ivan Adamec. V Náchodě je naopak podle předsedkyně místního sdružení spolupráce s městem bezproblémová. Nejzajímavější je situace v Jičíně. Místní sdružení bylo v roce 2016 zrušeno, poté znovu obnoveno. Většina členů ale mezitím vstoupila do Spolku pro zachování odkazu českého odboje. Jeho místopředseda si pochvaluje podporu radnice. Mluvčí města Deníku potvrdil, že s tímto spolkem problém nemají. S ČSBS ale ano. „S nimi nespolupracujeme. Ve svazu došlo k názorovému posunu, který není v souladu s tím, co chceme v Jičíně zastávat,“ vysvětlil Jan Jireš. ČSBS čelí v poslední době kritice kvůli vystupování předsedy Jaroslava Vodičky, jehož výroky označily židovské obce za xenofobní nebo kvůli ocenění poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který za Sametové revoluce zasahoval jako policista proti demonstrantům. Dotace zastavilo svazu již několik měst v celé ČR, nové vedení Senátu se zase nechce účastnit vzpomínkových akcí, které svaz pořádá.