Staropacký rodák Milan Pospíšil přiblížil přítomným osud mladého hrdiny, který zemřel v sedmadvaceti letech při náletu na Brémy v roce 1942. Příběh podplukovníka Jaromíra Brože se začal psát 13. září roku 1914, kdy se narodil na nedalekém Brdě. Po tragické smrti otce se matka provdala a rodina se přestěhovala do Staré Paky.

Tady Jaromír absolvoval pět let základní školy a poté studoval na novopacké reálce, kde v roce 1932 odmaturoval. Stal se učitelem v Trutnově, v roce 1937 nastoupil do letecké školy v Prostějově a v srpnu 1939 přešel hranice do Polska, kde ho zastihla válka. Jeho rodina vzpomíná především na jeho maminku paní Kynychovou, za kterou do Staré Paky přijížděla. „Co já pamatuji, babička byla zavřená ve Svatobořici v intervenčním lágru, kam byli vzatí z rodin, odkud někdo utekl. Doma se mluvilo o tom, že ji pustili v polovině války, a to já se už na dědu a babičku pamatuji," vzpomíná synovec Jaromíra Brože Jiří Pavlík.

Brožova neteř Eva Vlachová, dcera Marie Brožové Pavlíkové, Jaromírovy sestry, strýce nezažila, ale dobře ho zná z vyprávění maminky i babičky. „Babička měla domeček nad tratí, jezdili jsme sem na prázdniny," řekla ještě před svým poetickým vyznáním Jaromírova sestřenice Marta Miláčková.

„Slyším melodii vláčku, uhánějícího kolem Vochtrovny k Nové Pace, cítím jemnou vůni zakázaných rozjetých mincí, které jsme s bratrem společně tajně kladli na koleje," vrací se ve vzpomínkách do staropackého údolí. 

„Ani dnes se nebráním pocitu, že součástí této harmonie je i Jaromírova duše, vzkříšená duchovní mocí a jeho milované staropacké domoviny," uvedla při vzácné příležitosti Marta Miláčková.

⋌Jaromír Brož, učitel a letec, účastník zahraničního odboje v letech 1939 – 1945 v Polsku a Velké Británii zahynul jako navigátor u 311. bombardovací perutě RAF při plnění operačního útoku. Je pohřben v Tilburgu v Holandsku.

Reliéf k jeho stému výročí narození (na snímku), které si ve Staré Pace připomínají výstavou v roubence, zhotovil výtvarník Radim Karel.
„Přál bych si, aby takovéto osudy nebyly nikdy zapomenuty. Čerpal jsem z dokumentace Míry Beneše, který se životem Jaromíra Brože zabývá a je společně s Radimem Karlem autorem zdejší výstavy. Radim Karel pak vytvořil zdařilou pamětní desku, která byla v září odhalena v novopackém gymnáziu," zakončil svůj příspěvek Milan Pospíšil.

Starosta Josef Dlabola při slavnostním setkání řekl:
„Přemýšleli jsme, jak ocenit člověka, který bojoval za naší svobodu. Jsem poctěn, že mohu nejbližším příbuzným předat pamětní listinu s udělením čestného občanství a otevřít výstavu, přibližující život Jaromíra Brože."

Je to druhý občan Staré Paky, kterému bylo uděleno čestné občanství, prvním oceněním byl výtvarník Jiří Ryba.