S tříměsíčním zpožděním se domov důchodců dočkal plánované přístavby nové budovy.

Královéhradecký kraj chtěl s pracemi začít už v září, přípravy se však protáhly o čtvrt roku. První dělníci se na staveništi objevili ve středu.

„Díky stavebním úpravám zde vznikne pro seniory trpící Alzheimerovou a stařeckou demencí dalších šestapadesát lůžek,“ objasnil mluvčí kraje Jiří Hošna.

Čtyřpodlažní přístavba ve tvaru písmene V bude natočena směrem do zahrady. Senioři se mohou těšit na nové dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením.

Ve staré budově tento komfort nemají. Ulehčením i pro pracovníky domova se stane bezbariérový přístup. „Nyní jsme schopni poskytnout služby osmdesáti seniorům. Spolu s přístavbou se naše kapacita zvýší na zhruba sto lůžek. Avšak nejdůležitější je to, že budeme moci klientům nabídnout lepší zázemí,“ říká ředitelka domova důchodců Jaroslava Fiedlerová.

Výstavba nové budovy přijde na téměř 85 milionů korun. S penězi pomohl kraji stát. „Z rozpočtu jsme na přístavbu vyčlenili asi 23 milionů korun, dalších zhruba 62 milionů jsme získali od ministerstva práce a sociálních věcí,“ upřesnil hejtman Lubomír Franc, který včera stavbu zahájil.

Černožický domov důchodců do této doby neprodělal žádnou větší rekonstrukci, přitom objekt pochází z roku 1926. Dosavadní stavba už moderním trendům příliš nevyhovuje.

Pokoje ve staré budově jsou kromě dvoulůžkových také tří či pětilůžkové. Navíc nemají vlastní sociální zařízení a o bezbariérovosti klienti jen sní. „Do budoucna počítáme také s rekonstrukcí stávajícího objektu domova důchodců. Nyní jsme však rádi, že zvýšení kapacity domova přispěje k lepší péči o klienty. Lůžek pro seniory trpící Alzheimerovou demencí je v kraji stále nedostatek,“ dodal krajský radní zodpovědný za sociální oblast Miroslav Uchytil.

Do nového objektu by se mohli první důchodci stěhovat za osmnáct měsíců.