První obyvatelkou Domečku je Petra Habáňová z Pardubic, která je od mládí upoutána na vozík. „O projektu mi řekl kamarád. Bydlela jsem s mamkou a po škole jsem se chtěla osamostatnit. Hledala jsem ubytování a práci, což jsem našla. Je to tu trošku z ruky, co se týká kulturního vyžití. Jinak tu jsou příjemní lidé, domácká atmosféra."

Jeho členové chtěli původně vybudovat v Nové Pace centrum pro hendikepované sportovce, na záměr se ale nepodařilo shromáždit finance. Plánů se nevzdali a vloni veřejnost pozvali do Domečku plného koleček. Nyní den otevřených dveří zopakovali.

Víceúčelové centrum pro hendikepované vzniká postupně v bývalém objektu tiskárny v Nádražní ulici a domku vedle areálu tiskárny. Hlavní myšlenkou je, aby zde lidé s různým druhem postižení vytvořili komunitu, kde si budou navzájem pomáhat, pracovat, bydlet a budou mít možnost všestranných aktivit.

Cílem projektu je vybudovat bezbariérové bydlení s asistencí pro vozíčkáře a lidi mentálně či psychicky postižené; provozovat chráněná pracovní místa pro asi 50 lidí se zdravotním postižením, zajistit osobní asistence, odlehčovací službu pro nesoběstačné lidi, kteří potřebují zajistit bezbariérové ubytování s osobní asistencí na přechodnou dobu (např. z důvodu onemocnění, nebo dovolené pečující osoby). Zařídit také sportovní a volnočasové aktivity, fyzioterapii pro obyvatele a pracovníky v DOMEČKU i širší veřejnost a mnoho dalšího.

Jaké plány se podařilo během roku realizovat, to už popisuje manažer Ladislav Kratina.
„Vloni jsme získali od nadačního fondu Avast více jak 400 tisíc korun, proto jsem se rozhodli přestavět byt v prvním podlaží. Je vybaven společnou kuchyní a koupelnou, má tři pokoje a rozměrnou chodbu. Už dnes se nám mohou hlásit zájemci, kteří by tu chtěli žít," vyzývá lidi s hendikepem Ladislav Kratina.

NÁROČNÁ RENOVACE

„Rekonstrukce bytu byla náročná, museli jsme rozebrat celou podlahu, byla tam shnilá prkna, škvára. Všechno jsme vyvozili a udělali nové, abychom pak mohli položit dlažbu. Opravili jsme omítky, vybudovali sádrokartonové podhledy," popisuje náročnou rekonstrukci předseda spolku Jan Pelikán. „V druhém bytě, kde už žijí čtyři klienti, bychom rádi přes zimu vybudovali novou koupelnu a posunuli příčku, aby se rozšířila chodba," přibližuje další záměr Kratina.

„Cílem komunitního bydlení je, aby se méně postižení lidé postarali o vozíčkáře, což se tady zatím daří," pochvaluje si.

Během roku ožila nejen bývalá tiskárna, ale vyklizen byl dvůr a zahrada, po které se nyní prohánějí slepice.
„Na základě spolupráce s farmou Proti bariérám jsme zachránili slepice z velkochovu. S nimi nám nyní pomáhají dobrovolníci z Prahy, kteří shání krmení, a s nimi zvažujeme i pěstování plodin," odhaluje další aktivitu Ladislav Kratina.

Sdružení, které podporuje i řada regionálních sponzorů, se chce pokusit získat v příštím roce grant na výměnu oken a zateplení hlavní části budovy.

„Síly pak soustředíme na náš druhý objekt, kde vznikne druhé komunitní bydlení pro pět a šest osob, které najdou zároveň uplatnění ve zdejší chráněně dílně. Především ale chceme rozšířit po celém regionu odlehčovací služby," upozorňuje na dlouhodobé cíle hendikepovaných Kratina.