Návštěvníci se během hodinové prohlídky Parku seznámí se zmenšeninami nejkrásnějších staveb nejen z Jelenohorské kotliny, ale také z české strany Krkonoš nebo z německé Horní Lužice.

„Do dvou let bychom chtěli postavit další miniatury, mezi nimiž bude i hrad a zámek Frýdlant. Tím to všechno ale nekončí. Za současným parkovištěm vytvoříme zábavný park, který nabídne návštěvníkům velkou zahradní železnici.

Výlet vláčkem
Ve speciálních vagónech tažených zmenšenou parní lokomotivou projedou tunelem, pokochají se krásnou přírodou a čeká je řada dalších atrakcí," poodhaluje plány Marian Piasecki, tvůrce a majitel kowarského Parku.

Práce na zahradní železnici zahájí v kowarském areálu už letos. „V letních měsících uplynulého roku žáci Střední školy zahradnické obnovili první část zeleně v Parku. S jejich prací jsem byl velice spokojen, a tak jsem požádal ředitelku zahradnické školy Lenku Noskovou o spolupráci na novém projektu. Byl bych rád, kdyby středoškoláci vysázeli dřeviny a vytvořili krajinu budoucího parku. Příští rok bychom zabudovali koleje, výhybky a vzniklo by i nádraží, kde by se nastupovalo," říká Marian Piasecki.

Místo upravené kopidlenskými studenty.

Kopidlenští zahradníci si odbyli premiéru v kowarském Parku miniatur během uplynulého července a srpna. „Provázeli jsem české návštěvníky a po uzavření areálu jsme se pustili do úpravy zeleně. Těší nás, že pan Piasecki byl s naší prací spokojen," vzpomínají na letní prázdniny v Polsku žáci studijního oboru zahradnictví Roman Zajíček a Matěj Šitina.

Padesátka modelů
Expozice Parku miniatur památek Dolního Slezska zahrnuje téměř 50 modelů. Miniatury majáků na pobřeží Baltického moře představuje Park v Niechorze.    Jana Tauchmanová