Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších a nejvýznamnějších hradů v České republice. Nachází se v Českém ráji, asi 18 km od Jičína. Byl založen před rokem 1349 Benešem z Vartemberka a jeho syny. Později byl hrad opakovaně přestavován, ale jeho gotický ráz se zachoval. Hrad Kost je známý svými unikátními sgrafity, které zdobí jeho fasády, a uchovává mnoho uměleckých pokladů, včetně sbírky zbraní, zbroje, obrazů a tapisérií. Jde o jeden z nejnavštěvovanějších českých hradů. Turisty láká i blízké okolí, například údolí Plakánek zajímavé svým zasazením mezi pískovcové skalní stěny.

„Jedná se o ocenění od našich návštěvníků, což je ta nejhodnotnější zpětná vazba. Moc si vážíme toho, že si ve volném čase někdo dá tu práci a napíše pochvalu nebo konstruktivní kritiku. Recenze si čteme téměř každý den a snažíme se na ně reagovat. Pokoušíme se myslet na všechny typy návštěvníků, neustrnout a každý rok služby zlepšovat. Zároveň i majitelé hradu, rodina Kinský dal Borgo, se o toto velmi zajímají a podnikají různé kroky k maximální spokojenosti všech. Děkujeme!“ říká Jan Macháček, kastelán hradu Kost.

Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Královéhradeckém kraji patří dále zámek Hrádek u Nechanic a zámek Nové Město nad Metují. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení.

Ocenění poputuje do všech krajů a ukáže rozmanitost Česka

Ocenění se v České republice uděluje již podruhé, v loňském roce Křišťálový špendlík získaly podniky s nejlepším hodnocením na Mapách Google ze sektoru pohostinství a gastronomie. Letos byly oceněné památky vybrány na základě několika kritérií, mezi které patřil počet hvězdiček, celkový počet recenzí a správně vyplněný profil na Mapách a ve Vyhledávání Google ke konci května 2023.

„Gratulujeme hradu Kost k získání Křišťálového špendlíku. Cenu sice předává Google, je to však spíše ocenění ze strany návštěvníků, kteří hrad navštívili a zanechali na Mapách pozitivní hodnocení,“ vysvětluje Iva Fialová, mluvčí společnosti Google. „Mapy Google mohou být skvělým pomocníkem při plánování výletů a jsme rádi, že je lidé využívají. Vedle užitečných recenzí od ostatních návštěvníků zde uživatelé najdou také kontakty nebo otevírací doby památek. Mapy nabízí také ekologické trasy, které díky zapojení AI umožňují ušetřit palivo nebo elektřinu a snížit uhlíkovou stopu při cestování za krásami Česka autem,” doplňuje.

Křišťálové špendlíky, vyrobené ve sklárně v Kamenickém Šenově, odkazují nejen na špendlíky v Mapách Google, ale současně i na domácí sklářskou tradici. Stejně jako loni je navrhlo české studio KLIMCHI. Kompletní seznam oceněných hradů a zámků ze všech krajů bude znám na přelomu srpna a září 2023. Lidé jej také najdou na www.kristalovyspendlik.cz.