Vedení se k němu odhodlalo právě z důvodu oné budovy, již mnozí obyvatelé Jičína považují za nevzhlednou. 1. února tomu totiž bylo 40 let, kdy se soud přestěhoval z Valdštejnova náměstí do nového sídla. Při té příležitosti dokonce padla zmínka, že stavení z přelomu 60. a 70. let se v budoucnu dočká nového opláštění, a tak začne více lahodit kritickému oku.

Návštěvníci si v pátek po celý den mohli projít všechny důležité místnosti a otázat se vedení nebo příslušníků justiční stráže na cokoliv. Vrcholem dne bylo přátelské setkání bývalých i současných zaměstnanců soudu s čestnými hosty.

Byli jsme u toho. Deník se ale zajímal i o konkrétnější informace. Zaklepali jsme proto na dveře pracovny ředitelky Vladimíry Dytrychové.

Sdělila nám, že soud má v současnosti k dispozici šest jednacích místností. Jedna je zcela nová. Její zařízení měla na starosti Vězeňská služba Jeřice a v den otevřených dveří byla ještě nepokřtěná – nekonalo se v ní dosud jediné slyšení. Voněla novotou a investovalo se do ní 306 tisíc korun.
Budovu každodenně navštěvuje více než stovka zaměstnanců.

Zajímaly nás i perličky ze stanoviště justiční stráže u vstupu. Mnozí si na všetečnost příslušníků stěžují, ale Vladimíra Dytrychová ukazuje, o jak důležitou proceduru se jedná. „Statistiky hovoří jasně," uvedla.

Justiční stráž totiž jenom v roce 2013 našla 1285 předmětů zbraňové podstaty. Jednalo se i o střelné zbraně. Příslušníci se v těchto případech vždy zajímají o to, zda občan má k držení předmětu oprávnění. Pokud ne, věc je předána Policii ČR. „Ale stává se, že se ten člověk vydá pro oprávnění do auta a potom už se nevrátí," uzavřela ředitelka.