Na českých nádražích se totiž začaly objevovat regály s knihami, které si cestující mohou zdarma půjčit na jízdu vlakem a vrátit je pak v cílové stanici.
Jičínská Popelka
A i když se do projektu nahlásilo již několik měst a obcí, jičínský region je v tomto směru zatím „Popelkou", která čeká, až ji políbí knižní princ. Alespoň to vyplývá z vyjádření Romana Giebische z Knihovnického institutu Národní knihovny České republiky, která je garantem projektu.
„Z bývalého okresu Jičín prozatím nejsou žádní zájemci, kteří by vstoupili do tohoto projektu," řekl Jičínskému deníku Roman Giebisch. Jičínský deník na to konto oslovil dvě největší knihovny v regionu, Jičín a Novou Paku, zda by se do projektu zapojily. Ředitelka novopacké bibliotéky Stanislava Benešová je k této vizi nakloněna a již mapuje terén, kde by se mohla knihovnička pro cestující nalézat.
„Uvažujeme o zastávce v Nové Pace. Ještě nás však čekají jednání s Českými drahami, zda nám to v tomto prostoru umožní," uvedla ředitelka s tím, že zatím nedostala odezvu od žádných stanic v regionu, které by o vyřazené knihy pro své cestující stály.
„Mně osobně se ten projekt moc líbí a nedovedu si cestu vlakem představit bez knihy," uvedla Stanislava Benešová a dodala, že o stanici, kde by lidé knihy odevzdávali a výtisky by se tak například vrátily do původního místa, neuvažovala. „Od chvíle, kdybychom vyřazenou knihu k tomuto účelu poskytly, by si žila svým vlastním životem a klidně by mohla procestovat celou republiku," uvedla ředitelka.
Podle ní by nebyl problém ani s doplňováním titulů či jejich kontrole před ideologickým zneužitím. Celý systém totiž nebude pouze v gesci garanta projektu, popřípadě místní knihovny, ale publikace do nádražní „knihovničky" mohou dodávat i obyčejní lidé. V tomto případě pak hrozí, že například cestující maminka najde místo pohádek pro děti v přihrádce tvrdou pornografii.
V Nové Pace by však podle ředitelky Stanislavy Benešové k takovému faux pas dojít nemělo. „Pokud vše půjde podle našich představ, chtěli bychom tuto službu zpřístupnit na podzim letošního roku. Zastávka se od nás nachází asi dvě minuty chůze, a tak by nebyl problém knihy doplňovat a například každé dva dny kontrolovat jejich nezávadnost," uvedla Stanislava Benešová.
To v Jičíně se lidé zatím budou muset při cestách vlakem spoléhat na svoji domácí četbu. „Zatím neuvažujeme o tom, že se k projektu připojíme. Hodláme si okolo celé věci udělat průzkum. Teprve na základě jeho výstupu se rozhodneme," řekla Deníku ředitelka jičínské knihovny Jana Benešová.
Knižní babybox
Lidé však nemusí za četbou pouze na nádraží. Například na začátku března byla v Sukoradech na Mladoboleslavsku, před místní obecní prodejnou, instalována knihobudka. Ta slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih.