Jak se proti nim bránit, který repelent je na ně nejúčinnější a co použít na ošetření od ďobanců? Skutečně silnou ochranu představují přípravky obsahující látku Deet. Jedná se zřejmě o nejúčinnější chemikálii, která stejně jako picaridin hmyz nezahání, ale člověka před hmyzem maskuje. Látku používali američtí vojáci bojující za druhé světové války v tropických a subtropických oblastech.

K civilnímu užití byla uvolněna v roce 1957 a od té doby zachránila tisíce životů, jelikož se ukázala být účinnou ochranou před hmyzem přenášejícím malárii nebo Lymskou boreliózu. Deet stojí zhruba 214 korun.

Dále je možné použít sprej Predátor za 84 korun nebo Predátor forte za 94. Diffusil repelent PLUS je nejen na pokožku ale i do vlasů. OFF Family Care rychleschnoucí za zhruba 110 korun může využít celá rodina.

Pokud máte malé děti, je pro ně přímo určený Repelent pro děti a citlivou pokožku 90 ml s mechanickým rozprašovačem za 82. Koupit si také můžete za 33 korun gelový přípravek Repelent. Také je potřeba dávat si pozor na prošlou dobu spotřeby repelentu, protože komáři mutují a staré repelenty by již nemusely být účinné.

Jako další prevence bodnutí se uvádí potravinové doplňky např. česnek, vitaminy skupiny B nebo zinek. V lékárně si můžete volně koupit antihistaminika, ale i nově steroidní látky k lokální aplikaci (do nosu). Pokud dojde k závažné reakci po bodnutí hmyzem a je nutno vyhledat lékařskou pomoc, je terapie v rukou lékaře a odpovídá akutnosti a povaze stavu pacienta. 

Repelenty.