Výnos potom zhodnotí rada a definitivní slovo vyřkne na konci dubna zastupitelstvo. Dlužno dodat, že Jičín v rámci tohoto dotačního programu získá 1,83 milionu korun, což ho řadí do první desítky nejúspěšnějších žadatelů.

Dům čp. 101 v Židovské ulici.Předpokládá se, že letos dojde na revitalizaci domů č. p. 4, 57 a 99 na Valdštejnově náměstí, č. p. 101 v ulici Židovská a hradební zdi v ulici Boženy Němcové. Investice z poloviny zaplatí dotace, z deseti procent vlastník a ze čtyřiceti město.

V elitní skupině

V loňském roce se Jičínu podařilo z programu regenerace vytěžit 1,05 milionu korun. Letošních 1,83 milionu je více, než se očekávalo. Dotačního programu, který vyhlašuje ministerstvo kultury, se pravidelně účastní několik desítek měst, která na svých územích mají památkovou rezervaci nebo zónu.
Jičínu se v tvrdé konkurenci daří, s řečenou výší příspěvku se společně s Moravskou Třebovou dělí o páté a šesté místo. Je tudíž v nejelitnější kategorii s městy jako Jindřichův Hradec, Brno, Loket nad Ohří nebo Český Krumlov.

Ministerstvo kultury na program regenerace památek letos udělí celkem 135,6 milionu korun. „Kolik město obdrží finančních prostředků, závisí na spoustě faktorů, ale tím hlavním je, kolik ministerstvo kultury je schopno od vlády celkově získat. Výše přídělu není do poslední chvíle známá," uvedl Martin Mezera z památkové péče. Ministerstvo peníze přerozdělí na základě složitého vzorce, který zhodnotí, jak dobře je město připraveno. Čím více projektů je naplánováno, tím lépe, dále jsou hodnoceny kvalita regulačního a územního plánu, aktivita pracovní skupiny a zpracování osnovy regenerace památek v příštích letech. Co se týče plánů a činnosti pracovní skupiny, Jičín má nejvyšší hodnocení.

V osnově ale letos mírně zaostal. Minulý týden se nicméně sešli zastupitelé k mimořádnému zasedání, aby odsouhlasili aktualizaci plánovaných investic do památek. Proto lze očekávat, že se Jičín i v tomto kritériu posune na nejvyšší možné hodnocení.

„Přiznejme si, že částky získané z programu regenerace nejsou vysoké. Na druhou stranu je však třeba říct, že jde o stálý, spolehlivý tok peněz a že není administrativně tolik obtížné si sáhnout na dotaci," vysvětlil Martin Mezera při schůzi zastupitelů. Jičín se tohoto dotačního titulu účastní nepřetržitě od poloviny 90. let.

Památková rezervace Jičín
Městská památková rezervace Jičín má dvě části. Spadá do ní totiž historické jádro a okolí Valdštejnské lodžie (horní část parku, jen po koleje).
Památkové historické jádro lze vytyčit ulicemi: 17. listopadu, Pod Koštofránkem, Tylova, Židovská, Na Příkopech, Nerudova, Boženy Němcové, Na Hrádku.