Také hrad Pecka se letos druhým rokem potýkal s poklesem návštěvnosti i výnosů kvůli zkrácené sezoně. Turistická sezona letos začala až v květnu, běžně to bývá v dubnu.

"Letos jsme měli 18 132 platících návštěvníků, v roce 2020 to bylo 18 780 lidí a před pandemií se návštěvnost pohybovala okolo 20 000 lidí ročně," řekl ČTK Murdych.

Přestože v roce 2020 byl hrad kvůli pandemii koronaviru otevřený kratší dobu než letos, návštěvnost byla loni vyšší. Podle Murdycha se do toho promítla extrémní návštěvnost v červenci a v srpnu 2020. Loňská letní sezona byla ovlivněna možností vycestovat do zahraničí, více lidí trávilo dovolenou v tuzemsku.

Dvě výročí na Pecce

Původně gotický hrad z přelomu 13. a 14. století byl později přestavěn na renesanční zámek. V roce 1830 vyhořel a zchátral. Po celé 20. století v areálu hradu probíhaly opravy, díky nimž je ve dvou prohlídkových trasách zpřístupněn celý západní palác a rozsáhlé sklepení. Nejznámějším majitelem Pecky byl cestovatel, spisovatel a hudební skladatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Jako turistický objekt s prohlídkovou trasou slouží hrad od roku 1968, uvádí se na webu hradu.

Smetanovy sady čeká revitalizace. Město ve středu představí studii
Smetanovy sady čeká revitalizace. Město ve středu představí studii

Letošní rok se na Pecce nesl ve znamení dvou výročí, první 400leté se váže ke smrti Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a druhé stoleté připomíná rok 1921, kdy tehdejší majitel hradu Pecka Karel z Trauttmansdorffu převedl zchátralý hrad do majetku obce Pecka. Obě výročí si na Pecce připomněli řadou kulturních a společenských akcí, přednášek, koncertů.

Od září je na hradním nádvoří umístěn nově odlitý zvon, který připomíná památku Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Byl jedním z 27 českých pánů popravených 21. června 1621 v Praze na Staroměstském náměstí. "Zvon bude na jeho památku zvonit každý den v 16 hodin 21 minut," dodal Murdych.