„Doufáme, že bude zájem větší. U vstupů jsme se setkávali s konflikty i vulgárními reakcemi,“ říká Pavla Kafková z Městského kulturního střediska v Nové Pace. V platnosti nadále zůstává povinnost nosit respirátor a omezená kapacita akcí.

Povinnost prokazovat se dokladem o bezinfekčnosti platila bez přestávky od loňského května, kdy se kulturní akce a stravovací zařízení opět otevřely veřejnosti. Ale měnila se pravidla. Ve snaze motivovat lidi k očkování proti covid-19 zrušila vláda na podzim platnost negativních testů. „Nechala jsem se očkovat, jen abych měla klid a mohla chodit do divadla a na kafe. Ale cítím se přinucená,“ říká Zuzana B. Jičíňanka patří k těm, kteří se rozhodli pravidlům přizpůsobit, celá řada dalších ale raději pivo v hospodě nebo návštěvu koncertu vynechala.

Podle Pavly Kafkové pocítily kulturní akce výrazný pokles návštěvnosti.

Ilustrační foto
Bývalá popovická škola dostane novou střechu. Oprava vyjde na dva miliony

„Když začalo platit pouze očkování, museli jsme u vstupů řešit časté problémy. Přicházeli lidé, kteří o změně nevěděli, nebo to chtěli zkusit. Měli koupené lístky, ale my jsme je nemohli pustit dovnitř,“ vypráví o situaci před Vánocemi.

Postupně si ale lidé zvykli a prosincové představení Divadla Járy Cimrmana se v Nové Pace vyprodalo.

Zrušení kontrol u vstupů nese pro pořadatele kromě vidiny vyšší návštěvnosti také další výhody.

BEZ ZPOŽDĚNÍ A BEZ BRIGÁDNÍKŮ

„Lidé jsou zvyklí chodit na akce na poslední chvíli. Se všemi nutnými procedurami u vchodu to ale znamenalo třeba čtvrthodinová zpoždění představení. Navíc jsme potřebovali více personálu, aby se to vše dalo zvládnout,“ vysvětluje Pavla Kafková s tím, že nyní už nebudou muset najímat na každou událost brigádníky.

První akcí po zrušení Tečky bude v Nové Pace páteční Natěrač, divadelní představení ochotnických divadelníků z Desné.

„Na ochotníky většinou chodí méně lidí, tentokrát ale pozorujeme velký ohlas a zájem hlavně na sociálních sítích,“ doplňuje s nadějí Kafková.

Na uvolnění opatření se těší také ředitelka jičínské Knihovny Václava Čtvrtka Jana Benešová. Rozvolnění jim totiž v pravý čas otevírá dveře k uspořádání březnového Měsíce čtenářů. „Rozhodli jsme se, že v březnu už bude všechno dobré. Uvolnění vítám, teď ještě aby nás přestaly trápit karantény,“ říká ředitelka.

Únor 2022: Práce na rekonstrukci severovýchodního křídla Čestného dvora nepolevují, hotovo by mělo být v první půlce roku. Následovat bude východní křídlo, ve kterém mimo jiné vznikne nový průchod do Libosadu.
Rekonstrukce Lodžie nabrala zpoždění. Na Valdštejnské slavnosti ještě neotevře

Plošné testování na školách poslalo do karantény děti a jejich rodiče, čímž řadu institucí nejen v kultuře personálně oslabilo. Plošné testování by mělo skončit 18. února, někde v něm ale budou pokračovat i nadále. „Budeme se testovat dvakrát týdně, stejně jako dosud. Potkáme se tu s hodně lidmi a chceme mít jistotu. Nastolili jsme střídavý režim, takže se v práci nepotkáváme všichni najednou,“ doufá v brzké zlepšení epidemické situace Kafková.

Podle slov premiéra Petra Fialy přistupuje vláda k postupnému rozvolňování na základě strategie boje s covidem. Přestože se počty nových případů od začátku roku šplhají do rekordních čísel, podle statistiků by měla křivka postupně klesat.

Podle některých odborníků je současné rozvolňování riskantní, jiní naopak vzhledem k většinovému slabšímu průběhu nemoci považují omezení za zbytečná. Situaci napomáhá také vysoká proočkovanost - v Královéhradeckém kraji má dokončené očkování proti covid-19 přes 74 procent lidí.