V neděli praskla hráz rybníku u Bartoušova. Vlna dosáhla i kopidlenské zástavby, nejvíce zasaženy byly ulice Tomáše Svobody a Tyršova. Dále nevydržel Liběšický rybník, voda z něho se však pouze rozlila do okolních polí. Těžký boj byl však sváděn u zámeckého rybníku, který v krizový moment dokonce začal přetékat. Hromadné nasazení Kopidlenských naštěstí nebezpečí zažehnalo a hladina v odpoledních hodinách poklesla.

„V neděli jsme pytlovali, seč síly stačily. V pondělí ráno nastal klid, ale zámecký rybník je plný a koryto Mrliny také. Všichni jsou v pohotovosti," sdělil místostarosta Václav Šimůnek. „Předpokládám, že lidem nabídneme zdarma vysoušeče, které má město k dispozici, a nabídneme svoz odpadu na sběrný dvůr."

Jaká je situace na jiných místech Kopidlenska? „Na zahradě mám 30 centimetrů vody, soused doma 20 cm, druhý soused rovnou metr. Autem jsem ani nestačil vyjet, když se protrhla hráz u rybníka v Liběšicích a bartoušovský rybník to nezachytil," informuje Jan Houžvička ze Pševsi.
Markvartice, kudy protéká Mrlina, jsou podle vyjádření starosty Františka Šolce v pořádku. Voda se rozlila do polí. „V pondělí ráno jsem se byl podívat na rybník. Všude je sice bahno, ale voda se nerozlívá," zhodnotil. Situaci však Markvartičtí nepodceňují a zapracovali na protipovodňových opatřeních.

Zvířata naříkala
Povodně v neděli zaklepala na dveře i Miroslavu Noskovi, starostovi Miletína. Městečko bylo velkou vodou také postiženo velmi silně. „Především chci říct, že strašlivě selhal výstražný systém Povodí Labe. Dohoda je, že když řeka vystoupí na druhý stupeň, mají okamžitě zkontaktovat město. To udělali, až když jsme měli několik hodin trojku. V neděli ve čtvrt na šest ráno jsem slyšel řev zvířat ze dvorku. Některá uhynula, prostě se utopila," vypráví. Krizový stav se vyskytl v Rohoznici a přímo ve městě především ve Lhotově ulici. Zasaženo bylo deset až patnáct domů a podnik Miltex. Město poskytuje pomoc při odčerpávání vody z nemovitostí. Starosta napůl žertem dodal, že bývalý rybník Penížek, který byl zrušen v polovině 19. století, byl rozhodnutím přírody obnoven.

Další snímky z celého okresu najdete ve fotogalerii u článku  ZDE:

Poradenství:
Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Policejním prezídiem zřídilo 2.6.2013 od 20,00 psychologickou poradenskou linku pro lidi zasažené povodněmi. Linka funguje NONSTOP na telefonním čísle: 974 834 688
Linka je určena zejména pro občany zasažené povodněmi a jejich blízké, slouží však také profesionálům (praktičtí lékaři, zástupci obcí, pedagogové, psychologové, členové Integrovaného záchranného systému), kteří zde mohou zjistit informace, jak optimalizovat své postupy při práci s lidmi zasaženými povodněmi.
Cílem linky je psychosociální podpora zasaženým:
• psychologické poradenství
• psychologická podpora
• krizová intervence
• přenos informací
Současně se zřízením linky HZS ČR prostřednictvím psychologů HZS krajů poskytuje psychosociální pomoc osobám zasaženým povodní.