Záměr na vybudování nového vjezdu, vrátnice a lékárny oznámil Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, který jičínskou nemocnici provozuje, na podzim roku 2019. Součástí projektu bylo také nové placené parkoviště v areálu. Celkové náklady se vyšplhaly na 50 milionů korun, z toho stavební část 45 milionů. Investorem celé akce je Královéhradecký kraj.

Zatímco vjezd, vrátnice i parkoviště už několik měsíců fungují v plném provozu, lékárna si na slavnostní otevření počkala. "Stavební práce jsou hotové, lékárna je vybavená, ale zdrželo nás získávání nutných posudků od hygieny a od Státního ústavu pro kontrolu léčiv," vysvětlil zdržení na konci června provozně-technický náměstek Josef Kubíček. Už tehdy předpovídal otevření lékárny nejpozději v půlce prázdnin.

Lékárna se začala budovat před necelými dvěma lety:

Blízká lékárna přímo v areálu je důležitá především pro pacienty. Po návštěvě nemocnice pro ně totiž dosud byla nejbližší lékárna U Brány v Tylově ulici. I ta je ale vzdálená více jak 600 metrů. Hlavně přespolní uvítají, když nebudou po návštěvě nemocnice ještě muset složitě manévrovat v centru města, aby si koupili potřebné léky.

"Určitě to ušetří hodně času. Nakoupím rovnou tady a pojedu domů. V centru se teď v létě špatně jezdí a není kde zaparkovat," pochválila novou lékárnu Miluše Z., která do nemocnice jezdí na kontroly dvakrát za měsíc. Zaradují se také obyvatelé přilehlých čtvrtí. I pro nemocnici samotnou ale bude přilehlá lékárna mnohem praktičtější a efektivnější pro zásobování jednotlivých oddělení.

Psali jsme také:

Podle ředitele nemocnice Tomáše Slámy se o výstavbě lékárny v areálu začalo přemýšlet už na přelomu století. "Reálné obrysy vznikly v roce 2010 společně s přípravou multifunkčního pavilonu A," doplnil Sláma. Od půlky července fungovala lékárna ve zkušebním provozu pro zásobování oddělení nemocnice. Po úspěšné generálce tedy nic nebrání jejímu otevření pro veřejnost. V úterý dopoledne přijedou zástupci kraje slavnostně přestřihnout pásku a ve středu od 8 hodin lékárna přivítá první zákazníky.

Nemocniční areál si nejspíš klid od stavby moc dlouho neužije. Už tento měsíc by mohla odstartovat rozsáhlá výstavba zmíněného multifunkčního pavilonu A. “Projekt je hotový, stará interna je odstavená a v současnosti probíhá na kraji výběrové řízení stavitele. Pokud to půjde dobře, začneme v srpnu a stavba potrvá přibližně tři roky,” uvedl v červnu Kubíček. Projekt zahrnuje demolici staré interny, na jejímž místě pavilon vznikne. Podle předběžných odhadů vyjde stavba na půl miliardy korun.