"Divovánoce jsou součástí projektu Netradiční oživování tradic, jehož snahou je přiblížit nekonvenčním způsobem tradice a vytvářet živou kulturu ohleduplně vůči památce a historii. V rámci tohoto projektu probíhají pravidelně také akce Čarodění a Slavnost stromů," zvou návštěvníky za Valdštejnské imaginárium Pavlína Krupičková a kastelán Jiří Vydra.

Letos již podesáté se Valdštejnská lodžie stane dějištěm starého příběhu, který o každých Divovánocích ožívá trochu jinak. Unikátní představení Divobetlém odvypráví neobvyklou formou příběh o putování Josefa a Marie, útrapách na jejich cestě i radostném narození Ježíška. Letošními účinkujícími v hlavních rolích jsou tanečníci a herci Kristýna Břeská, Jakub Urban a Jakub Müller. Hudbu k představení povede sbor Veselé chvíle, Jana Vébrová a Jakub Šulík.

Během dne budou diváci moci zhlédnout vánoční představení Příběh dědka Všudefouse souboru Anička a letadýlko, který vypráví o staříkovi, který zůstal na Vánoce sám. Brněnské Divadlo Líšeň uvede něžný loutkový příběh Andělé z lesa o němé holčičce, lesních bytostech a andělech. A v rámci Tržiště příběhů představí osm umělců svá malá skříňková divadélka, či miniaturní performance s vánoční tématikou, která vytvoří přímo pro letošní akci.

V rámci hudební dramaturgie vystoupí pěvecký sbor Veselé chvíle studentů DAMU, staré beskydské koledy zahraje seskupení RukyNaDudy a večerní koncert bude patřit melancholickému písničkáři a hudebnímu básníkovi Karlu Vepřekovi.