Na valné hromadě prýštily emoce. Klíčového hlasování se zúčastnilo 99 členů TJ Sokol Jičín, 56 z nich zvedlo ruku pro prodej. Tomu však předcházela vypjatá diskuse, kterou podněcovali především odpůrci prodeje, reprezentovaní řadovými členy Václavem Jírů a Alešem Nedomlelem.

Sokol jako vlastník komplexu budov nemá peníze na opravy. Jičín, který je nájemníkem v Masarykově divadle prostředky má, ale odmítá ji podle starosty Jana Malého ani nemůže vynaložit, neboť mu objekt nepatří. Žádá proto odkup přední části, tedy divadla. Odpůrci prodeje naopak chtějí, aby Jičín pokračoval v nájmu, ale roční poplatek se zvýšil na tržní hodnotu.

„Jako Sokol říkám: neprodávat. Jako obyvatel Jičína bych to prodal," smutnil starší člen TJ Sokol, který se nakonec rozhodl hlasovat pro prodej. „Něco si přeje srdce, jinou věc zase radí hlava."

Dohoda, která se ve středu zrodila, říká, že sokolové prodají Masarykovo divadlo. Sokolům zůstane zadní trakt, tedy tělocvična, a také kanceláře při Husově ulici a za divadlem, přičemž první jmenované si i nadále bude pronajímat město pro příspěvkovou organizaci Kulturní zařízení města Jičína. Sokolové tak budou mít příjem. Chodby, schodiště, fasáda a podobně budou ve spoluvlastnictví města a Sokolu.

Není jisté, za kolik korun tělocvičná jednota divadlo prodá. Město si nejprve nechá zpracovat odborný posudek, který stanoví cenu. Prodej se tedy prozatím neuskutečnil.

Smlouvu o podnájmu podepsali v roce 2005 za Sokol Blažena Bohuňovská a jičínský starosta Martin Puš. Po uplynutí deseti let, tedy právě teď, může kterákoliv strana dohodu vypovědět. V takovém případě potrvá ještě dva roky, než bude vztah mezi partnery rozvázán.

Obě strany spolu dlouhodobě jednaly o budoucnosti divadla. To rychle chátrá, na počátku měsíce navíc došlo k selhání kotle. V tuto chvíli není možné vytápět budovu. Rekonstrukce by stála více než deset milionů korun. Opravy si žádá nejen topení.