Architekt Doubek a šéf odboru životního prostředí Miroslav Pyciak představili koncepci úprav. Doubek připomněl nutnou renovaci cest i nadčasovou koncepci úpravy pietního místa. Doporučuje odstranit monolit s bronzovou deskou z památníku padlých a také pískovcový obelisk. Ty chce nahradit černou žulou.
Miroslav Pyciak hovořil o zeleni i proč bylo nutné některé stromy vykácet. Nad poraženými stromy vyslovila lítost ředitelka MKS Romana Martincová. „Zůstávám srdcem u starých Jírových sadů," uvedla ve svém emotivním vystoupení.
Ale bylo to jako brečet nad rozlitým mlíkem, protože valnou část vzrostlých jehličnanů i listnáčů už skolila pila.
Starosta Rudolf Cogan je opět v zahraničí, takže bližší informace proč k hlasování nedošlo nám podal až vedoucí kultury a školství Bohuslav Benč. „Hlasování o podobě památníku zřejmě nikdo nezařadil do programu zastupitelstva," domnívá se. Radní už prý ale úpravy stejně zavrhli.
„Je to politická záležitost. Investor měl s námi vést dialog už v přípravné části. Je škoda, že se tříští projekt," míní Martin Doubek. Podle něho by se měl památník tak jako tak renovovat, protože až dojde k úpravám zeleně a cest, nebude do prostoru koncepčně zapadat.
Pietní místo se skládá ze tří prvků. Socha padlého legionáře z dílny Karly Vobišové, první profesionální české sochařky, stála původně u Základní školy v Komenského ulici. Pak byla „uklizena" do parku, přidal se k ní neopracovaný kámen s pamětní deskou a nakonec pískovcový obelisk. Poslední dva zmíněné prvky chtěl architekt Doubek nahradit.
Jak se ale nyní ukázalo, úpravy v Doubkově návrhu by nebylo možné realizovat, protože radnici oslovil památkový ústav v Josefově, aby sochu legionáře včetně pamětní desky zařadila mezi kulturní památky. „Musíme dát památkářům vyjádření, které bude kladné, a ti pak předloží žádost na ministerstvo. To by mohlo případně uvolnit peníze na restaurování památníku," domnívá se Benč.