Návrh na odvolání podal jičínský zastupitel Miroslav Matějka. Zastupitelé se návrhem budou zabývat na zasedání 13. února. Zemanovci budou muset najít podporu jiných uskupení, jelikož v jednadvacetičlenném zastupitelstvu mají jenom dva hlasy.

Miroslav Matějka tvrdí, že oba radní neplní své původní sliby, ke kterým se před zvolením do funkcí loni v červnu zavázali.

„Rozpočet Jičína je projídací a ne prorůstový. Slibovali úsporný rozpočet, ale místo toho se úředníkům kupují nová auta," řekl Matějka. Oba radní prý také nesplnili slib prosadit výběr nového tajemníka a přestavbu jezuitské koleje na vědeckotechnický park. „Oba zklamali naši důvěru," řekl Miroslav Matějka.

Hamáček: Šetříme!
Místostarosta Petr Hamáček jeho názory odmítl. Věří tomu, že jej zastupitelé neodvolají. „Provozní výdaje letošního rozpočtu klesly o 9,3 milionu korun. Děláme investice, které dál šetří výdaje. Například u aut jsou náklady na stará auta vyšší než koupě nových," řekl. K odvolání tajemníka podle něj nejsou důvody a od podpory vědeckotechnického parku ustoupil až v momentě, kdy projekt nabral takové zpoždění, že by jej už nešlo realizovat. „Pan Matějka brnká na populistickou notu, ale jeho výhrady nemají obsah," řekl Hamáček.

Pokud zastupitelé Hamáčka s Havlem funkcí v čele města nezbaví, hodlá Matějka návrhy na jejich odvolání předkládat dál. Sám prý ambici usednout do rady nemá.

Podle průzkumu Deníku podnět moc velkou naději na schválení nemá.
„Za TOP 09 návrh nepodpoříme. Myslím si, že oba radní vykonávají svou práci tak, jak mají, takže k tomu není důvod," oznámil zastupitel a radní Tomáš Frýba.

Zastupitel Martin Puš se zamyslel nad kontextem. „Myslím si, že to je typický jev, který provází současný Jičín. Místo abychom něco dělali pro občany, osočujeme se, odvoláváme nebo obžalováváme. Jako ODS se sejdeme a určíme si postoj. Platí, že nechceme destabilizovat už tak destabilizovanou situaci v Jičíně."

A kupříkladu u zastupitelky Jaroslavy Komárkové (za ČSSD) návrh zemanovců vysloveně vzbudil vášně. „Já už se z toho zblázním. Zajímalo by mě, co Miroslav Matějka chce. Abychom se na pozici místostarosty prostřídali všichni? Máme na to ještě dva roky, tak bychom to snad mohli stihnout. To víte, že to nedopadne. Je za tím jen vysoká hra. Někdo jednoduše chce Petra Hamáčka postrašit, aby byl zticha," zhodnotila.

Dokonce ani není jisté, že zastupitelé budou o návrhu hlasovat. „Vzhledem k tomu, že návrh přišel bez zdůvodnění, na začátku zasedání požádám o vyjmutí bodu z programu. Uvidíme, jak se k tomu kolegové postaví. Rozpočet je kolektivní rozhodnutí, proto nevidím osobní zodpovědnost pánů Hamáčka a Havla," sdělil Deníku starosta Jiří Liška.

Co si myslíte vy? Pište do diskuse pod tímto článkem.