Deváté setkání nad Novou Pakou, kterého se zúčastní táborníci z celé republiky, opět organizuje Diaklub Nová Paka s hlavním iniciátorem Miloslavem Pačesným.

Nad známou Štikovskou roklí se prohánějí děti ve věku od šesti do třinácti let s nejmladší pětiletou Maruškou (na snímku). „Letos jsme se soustředili na děti mladšího věku, všichni jsou diabetici," upozorňuje Pačesný na hlavní rozdíl mezi předchozími osmi ročníky, kdy se na táboře objevili i kamarádi, které onemocněním netrápí.

„Děti se tu osamostatní, naučí se nové postupy v léčbě, vzájemně spolupracujeme. Navíc jsou pod odborným dohledem lékaře Jana Vosáhla i zdravotníků," přibližuje Pačesný koncepci setkání, kde všichni dospělí jsou sehraným týmem a pomáhají ve svém volném čase, což je úžasné.

BRAZILSKÉ RIO

Jaké lepší téma si mohli táborníci vybrat než brazilské léto, plné fotbalu, vonící kávy a poznamenané blížící se olympiádou.
„Tu děti prožívají na vlastní kůži, už se například utkaly v desetiboji," líčí prázdninové zážitky Pačesný.

Jedenáctiletý Lukáš Kuchař je ve Štikově potřetí. „Když mám cukrovku, tak můžu jen na tento tábor. Mně se tady moc líbí, je to tu úžasné, jsem moc spokojen," směje se nadšený klučina. Štěpán Brat přijel z Pece pod Sněžkou. Na diatáboře je podruhé. „Mně se tady vždycky moc líbí, máme dobrý program, je tu s námi i pan doktor," pochvaluje si všestrannou péči desetiletý chlapec.

Sofie Šaflová dorazila z Prahy. „Líbí se mi, že když jsme venku, máme volný režim a že nám doktor vždycky pomůže, když je potřeba," připomíná mladá slečna.

Turistiku, koupání, sportování, toho všeho si tu děti ze sedmi krajů České republiky užívají do sytosti. „Navíc se je snažíme formou hry naučit věci, které jim jsou pro každodenní život nezbytné," dodává Pačesný.

MLADÍ MIMOZEMŠŤANÉ

„Děti mě stále překvapují. Mají jiné pohledy na věc, jiné reakce, ale to je jejich přirozená vlastnost, na kterou jsem zvyklý. Někdy se chovají jako mimozemšťané, mají prostě úplně jiné myšlení," směje se doktor Vosáhlo, který děti provází táborem od prvního ročníku.