Budovu sužuje řada nepříznivých prvků, z nichž některé jsou důsledkem stavebních úprav, ke kterým město v minulých dekádách přistoupilo.

„Zatím rozhodně nejsme tak daleko, že bychom brzy začali rekonstruovat kino," upozornil místostarosta Petr Hamáček během nedávné tiskové konference. „Nyní jde o projektovou dokumentaci. Soutěžíme o všechny její stupně." Vypracování projektu bude město odhadem stát 1,5 milionu korun.

Až za pár let

Samotná rekonstrukce přijde zhruba na 10 milionů korun. Není však otázkou pro nynější zastupitelstvo. O uskutečnění akce bude rozhodovat až příští vedení Jičína. Časový horizont se totiž pohybuje v řádu několika let.

Podle vyjádření místostarosty kino doslova volá po rekonstrukci. „Pozdější přístavky mají pevnější základy než budova. Zatímco ona se sune do země, přílepky zůstávají. Celá stavba se proto pomalu trhá," vysvětlil.

Ve hře zatím není ani tak interiér biografu, ten by měl zůstat beze změn. Zevnějšek by se však měl vrátit do podoby před 90 lety, což znamená odstranit všechny přístavky a opravit statiku a škody způsobené časem.

Je nutné dodat, že plán rekonstruovat kino není novum. Podobný dárek chtěla dřívější městská rada udělit už k osmdesátinám. Z plánované akce však před deseti lety sešlo. Jak to dopadne nyní?