„Takový obor se u nás vystudovat nedá. Předpokládá se, že péče o dětské zoubky je stejná jako u dospělého. Ono to tak ale není," vysvětluje bývalá zdravotní sestřička Iveta Jeršovová, která pracovala sedm let na soukromé stomatologické klinice. „Pracovala jsem zde u paní doktorky, jejíž pacienti byli výhradně děti. Chodila k nám už i batolata, tedy děti zhruba od jednoho roku. Už v tomto období je totiž velmi důležité naše nejmenší učit a zvykat, že jim někdo prohlíží ústa."

MALÝ PACIENT

Zubaři ale většinou malé pacienty ošetřují neradi. Práce s nimi je o dost náročnější, a to hlavně časově. „Ošetření, které u dospělého trvá třeba patnáct minut, může u dítěte zabrat i více než hodinu. Mnohdy právě až jednu hodinu zabere komunikace a přesvědčování malého pacienta," uvádí jen některé problémy, které na stomatologa v případě dětského pacienta čekají.

Rodiče dnes k péči o chrup jejich potomka přistupují velmi nezodpovědně. Podle Ivety Jeršovové je ale důležité o ústní dutinu začít pečovat co nejdříve, nejlépe hned po narození. „Je to dnešní častá chyba maminek. Například večerní kojení dětským zoubkům velmi škodí. Proto je vhodné, pokud dítě už má zoubky, je po nočním krmení vyčistit. Existuje na to speciální pomůcka, tak zvaný prsťáček, kterým lehce ústní dutinu vašeho děťátka ošetříte. S touto péčí je vhodné začít co nejdříve. Masírujete tím vlastně i dásně, což mnohdy velmi pomáhá, když se začnou klubat první zoubky," popisuje péči o dětský chrup bývalá zdravotní sestřička.

ZUBAŘI NA ŠKOLÁCH

Co Iveta Jeršovová považuje za velké mínus, je dnešní absence zubařů na školách. „Je velká škoda, že už se to dnes nepraktikuje. Určitě to bylo velmi užitečné. Děti byly na zubaře zvyklé a neměly takový strach jako ty dnešní," posteskla si Jeršovová, která zároveň chválí, že některé soukromé kliniky se snaží tuto praxi opět zavést.

„Mám kamarádku, která pracuje na soukromé stomatologické klinice v Praze. A oni dochází do druhé třídy, kde žáčkům ukazují, jak se správně starat o své zoubky. Myslím si, že je to skvělé," chválí práci své kolegyně Jeršovová.

ZUBNÍ PASTA

Velkým mýtem v péči nejen o dětský chrup jsou zubní pasty. „K vyčištění stačí pouhý kartáček. Dalo by se říct, že pasta je zbytečná. Klidně tedy můžete svého potomka s čistým kartáčkem bez pasty posadit například k večerníčku a nechat ho, aby si během této doby zuby vyčistil. To samé platí i pro nás dospělé. Pokud se vám tedy večer nechce do koupelny, vezměte si s sebou čistý kartáček třeba k televizi. Je to možná s podivem, ale tohle čištění je mnohem účinnější než jakákoliv drahá zubní pasta," upozorňuje Iveta Jeršovová, která o svůj chrup pečuje právě tímto způsobem.

Někdy se také stane, že stomatolog dětského pacienta nepřijme. „Nevím, jestli se to podle legislativy smí, ale stát se to může. Když má ten doktor opravdu plno a má mnohdy pauzu třeba jen deset minut denně, dítě často harmonogram úplně naruší," popisuje další komplikace při shánění zubního ošetření pro děti Jeršovová.

Péče o dětské pacienty je pro lékaře někdy až tak složitá, že ač nerad, musí přistoupit i k úplnému uspání dítěte. „Není to nejlepší řešení, ale občas to jinak nejde," říká smutně Iveta Jeršovová.