„Akce se opakuje každý rok v dubnu a je pro nás vlastně takovým zakončením závodní sezóny," přibližuje událost Erika Pfeiferová, „většinou už běhají i nové posily závodní smečky, námi odchovaná štěňata, nebo psi vyměnění k posílení našeho chovu."

Ježdění začalo jako společná aktivita Eurohusky teamu a místního mateřského centra Barvínek. Šlo o poměrně velkou akci, ale problémy s pozemky a postupný úbytek zájmu dětí vedly k tomu, že dnes jde spíš o komorní podnik propagovaný jen v Čisté a okolních obcích. I tak si ale na samotný konec obce, k lesu pod Horkami, našlo v sobotu dopoledne cestu několik desítek malých i velkých zájemců.

Jízdy i úvazy

Každý, kdo přišel a nebál se, mohl na vlastní kůži zažít, jaké to je, jet na terénní káře tažené psím spřežením a užít si vše, co s tím souvisí, tedy včetně bláta, trávy a drobných kamínků, které za psí smečkou víří vzduch. Ale i pro méně odvážné toho byla spousta zajímavého k vidění. Úvazy psů, jejich přepřahání, oblékání do postrojů a k tomu poutavý výklad mushera Pavla Pfeifera.

Na Eurohusky farmě chovají tažné plemeno českého horského psa a se spřežením těchto vytrvalců Pavel Pfeifer každoročně absolvuje několik velkých mezinárodních závodů. Jeho výsledky mu dokonce pomohly k tomu, že se stal trenérem ruské reprezentace ve sportu tažných psů. Každoročně tak musher několik týdnů tráví na severu Ruska, kam s ním putují i jeho rodina a samozřejmě i psi.

„Všichni se pak ale rádi vracíme do Čisté, kde jsme před lety našli nový domov, máme tu kamarády i podporu od obce na reprezentaci. Jako malé zadostiučinění pak pořádáme hlavně pro děti toto jarní ježdění," uzavírá povídání Erika Pfeiferová.⋌(fal)